Afty a zmiany hormonalne w organizmie

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie każdego człowieka na określonych etapach życia nie pozostają bez wpływu na zdrowie jamy ustnej. Zaburzenia oraz zmiany hormonalne mogą być odpowiedzialne za występowanie różnego rodzaju dolegliwości w jamie ustnej, włączając w to również afty. Tworzą je pojedyncze nadżerki (bądź występujące w większych skupiskach owrzodzenie), które przybierają postać stanu zapalnego z białawym lub żółtawym nalotem. Tym ubytkom błony śluzowej towarzyszą dokuczliwy ból i dyskomfort, które można łagodzić poprzez miejscowe stosowanie specjalnie zadedykowanych temu problemowi produktów, takich jak maść na afty AFTIDENT®. Należy oczywiście pamiętać, że afty to nie jedyna dolegliwość jamy ustnej, która może być spowodowana zmianami hormonalnymi w organizmie. W jakich okresach życia można się ich spodziewać? Jak zadbać o swoją jamę ustną w przybliżonych w niniejszym

Afty a zmiany hormonalne w organizmie

Zmiany hormonalne w różnych okresach życia

Hormony pełnią kluczową rolę w regulacji licznych procesów biologicznych w organizmie człowieka oraz w modyfikacji tkanek. Zmiany hormonalne stanowią zatem nieodłączny element różnych etapów życia każdego człowieka. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim kobiet, które zmian hormonalnych doświadczają nie tylko w okresie dojrzewania, ale również podczas cyklu miesiączkowego, w trakcie trwania ciąży oraz podczas menopauzy. Są one odpowiedzialne za zaburzenia równowagi organizmu, włączając w to zdrowie jamy ustnej. Organizm człowieka jest bowiem zbudowany z licznych elementów, które są ze sobą ściśle powiązane i tym samym zależne od siebie nawzajem.

Zmiany hormonalne a zdrowie jamy ustnej

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, zmiany hormonalne w organizmie człowieka mogą być odpowiedzialne za powstawanie aft. Jednakże, nie stanowią one jedynej dolegliwości, która może być spowodowana zamętem hormonalnym. Między innymi możemy tutaj wskazać: bolące i krwawiące dziąsła, suchość w ustach, nadwrażliwość zębów nasilająca się podczas spożywania gorących i zimnych produktów oraz rozwój próchnicy (gorsza kondycja zębów zwiększa ryzyko powstawania ubytków próchnicowych, zwłaszcza przy niedostatecznym dbaniu o higienę jamy ustnej). Jak chronić się przed dolegliwościami jamy ustnej spowodowanymi zmianami hormonalnymi w organizmie człowieka? Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie przybliżonym wyżej problemom poprzez regularne i systematyczne mycie zębów odbywające się w czterech etapach, unikanie nawyków żywieniowych wpływających negatywnie na zdrowie jamy ustnej oraz systematyczne umawianie się na przeglądy stomatologiczne wykonywane przez lekarza dentystę.

Afty spowodowane zmianami hormonalnymi

Afty, które mogą mieć swoje źródło w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie człowieka, są o tyle uciążliwe, że wiążą się z dokuczliwymi objawami. Aby je złagodzić i równocześnie przyspieszyć proces regeneracji uszkodzonych tkanek, można miejscowo stosować produkty przeznaczone do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej. Takie właśnie działanie wykazuje żel na afty AFTIDENT®, który dzięki odpowiednio dobranym składnikom cechuje się właściwościami pielęgnacyjnymi, ochronnymi, znieczulającymi, chłodzącymi oraz wspierającymi proces gojenia. Produkt może być stosowany również u dzieci w wieku powyżej szóstego roku życia oraz u kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że w przypadku obu tych grup przed zastosowaniem maści na afty AFTIDENT® konieczny jest kontakt z lekarzem stomatologiem.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki