Afty - kiedy warto iść do lekarza?

Afty to bolesne nadżerki bądź owrzodzenie występujące w obrębie jamy ustnej. Chociaż towarzyszą im nieprzyjemne i uciążliwe objawy, te ubytki błony śluzowej cechują się samoistnym "gojeniem". Nie są one więc groźne dla życia i zdrowia, lecz dolegliwości te mogą mieć wiele przyczyn obejmujących między innymi poważne choroby ogólnoustrojowe lub zaburzenia ze strony poszczególnych układów organizmu człowieka. W jakich sytuacjach afty mogą świadczyć o jakimś poważniejszym problemie zdrowotnym? Kiedy powinniśmy skonsultować z lekarzem powstawanie nadżerek w obrębie jamy ustnej? Lektura niniejszego artykułu przybliży Państwu te zagadnienia.

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Krótka charakterystyka aft

Afty są zwykle zlokalizowane na policzkach, języku lub wardze. Najprościej określić je jako pojedyncze lub występujące w większych skupiskach nadżerki, które stanowią zaczerwienienie z białawym, szarawym bądź żółtawym nalotem. Jako że głównymi objawami aft są ból i dyskomfort, skutecznie obniżają samopoczucie oraz mają negatywny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania. W większości przypadków goją się samoistnie do dwóch tygodni (jeśli zaś mowa o aftach dużych, okres regeneracji uszkodzonych tkanek może wynosić nawet do sześciu tygodni), a proces ten można przyspieszyć i uczynić jak najmniej uciążliwym poprzez stosowanie różnych maści na afty przeznaczonych do miejscowego nakładania, takich jak żel na afty Aftident®. Zdarza się jednak, że u niektórych osób afty "lubią" powracać, co może stanowić niepokojący sygnał świadczący o jakiejś poważniejszej chorobie. W jakich sytuacjach zatem powinniśmy udać się do lekarza?

Kiedy udać się do lekarza?

Każdy niepokojący nas problem zdrowotny lub wiążący się z uciążliwymi objawami, z którymi nie potrafimy sobie samodzielnie poradzić, można skonsultować z lekarzem. Kwestia ta dotyczy również aft w jamie ustnej. W jakich sytuacjach powinniśmy jednak koniecznie umówić się do lekarza celem wykluczenia jakichś poważniejszych przyczyn występowania tych bolesnych nadżerek? Przyjmuje się, że problem często nawracających aft powinien zostać skonsultowany z lekarzem w sytuacji, gdy powtarza się więcej niż raz do roku. Chociaż w wielu przypadkach stanowią one dolegliwości wynikające z predyspozycji genetycznych, to czasami są sygnałem zmagania się z różnymi schorzeniami. Lekarz poinformowany o problemie często nawracających aft może zlecić przeprowadzenie stosownych badań celem wykluczenia poważniejszych przyczyn ich występowania. Jeśli zaś mowa o samych tych ubytkach błony śluzowej, skutecznie można sobie radzić z ich objawami poprzez stosowanie maści na afty Aftident®.

Jakie mogą być przyczyny aft?

Przyczyn i czynników zwiększających ryzyko powstawania aft jest bardzo dużo. Większość z nich jest całkowicie niegroźna dla zdrowia i życia pacjentów, a wiąże się jedynie z prowadzeniem niezdrowego stylu życia oraz praktykowaniem nieprawidłowych nawyków. Wśród tego rodzaju powodów powstawania aft możemy między innymi wskazać: predyspozycje genetyczne, zaniedbania względem codziennej higieny jamy ustnej, stresujący okres w życiu, przyjmowanie niektórych leków, uszkodzenia mechaniczne występujące w jamie ustnej, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, próchnicę zębów, używanie past do zębów zawierających dodecylosiarczan sodu, niedobór minerałów i witamin oraz nietolerancję pokarmową bądź alergię.

Jak jednak wspomnieliśmy już w powyższych partiach niniejszego artykułu, afty mogą również świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych związanych z zaburzeniami ze strony układu hormonalnego lub autoimmunologicznego. Nawracające afty w jamie ustnej mogą być także związane ze zmaganiem się z różnymi chorobami ogólnoustrojowymi wymagającymi odpowiedniej reakcji i podjęcia leczenia. Mowa w głównej mierze o: celiakii, chorobie Leśniowskiego-Crohna, chorobie refluksowej, syndromie Behceta, chorobie migdałków, zapaleniu zatok czy też utajonej infekcji grzybiczej. Oczywiście afty nawracające wcale nie muszą świadczyć o borykaniu się z jednym z tych schorzeń - niezbędna jest jednak konsultacja lekarska wraz ze stosownymi badaniami celem wykluczenia lub potwierdzenia takiej możliwości.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów