Krótka charakterystyka aft
Afty są zwykle zlokalizowane na policzkach, języku lub wardze. Najprościej określić je jako pojedyncze lub występujące w większych skupiskach nadżerki, które stanowią zaczerwienienie z białawym, szarawym bądź żółtawym nalotem. Jako że głównymi objawami aft są ból i dyskomfort, skutecznie obniżają samopoczucie oraz mają negatywny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania. W większości przypadków goją się samoistnie do dwóch tygodni (jeśli zaś mowa o aftach dużych, okres regeneracji uszkodzonych tkanek może wynosić nawet do sześciu tygodni), a proces ten można przyspieszyć i uczynić jak najmniej uciążliwym poprzez stosowanie różnych maści na afty przeznaczonych do miejscowego nakładania, takich jak żel na afty Aftident®. Zdarza się jednak, że u niektórych osób afty "lubią" powracać, co może stanowić niepokojący sygnał świadczący o jakiejś poważniejszej chorobie. W jakich sytuacjach zatem powinniśmy udać się do lekarza?
Kiedy udać się do lekarza?
Każdy niepokojący nas problem zdrowotny lub wiążący się z uciążliwymi objawami, z którymi nie potrafimy sobie samodzielnie poradzić, można skonsultować z lekarzem. Kwestia ta dotyczy również aft w jamie ustnej. W jakich sytuacjach powinniśmy jednak koniecznie umówić się do lekarza celem wykluczenia jakichś poważniejszych przyczyn występowania tych bolesnych nadżerek? Przyjmuje się, że problem często nawracających aft powinien zostać skonsultowany z lekarzem w sytuacji, gdy powtarza się więcej niż raz do roku. Chociaż w wielu przypadkach stanowią one dolegliwości wynikające z predyspozycji genetycznych, to czasami są sygnałem zmagania się z różnymi schorzeniami. Lekarz poinformowany o problemie często nawracających aft może zlecić przeprowadzenie stosownych badań celem wykluczenia poważniejszych przyczyn ich występowania. Jeśli zaś mowa o samych tych ubytkach błony śluzowej, skutecznie można sobie radzić z ich objawami poprzez stosowanie maści na afty Aftident®.
Jakie mogą być przyczyny aft?
Przyczyn i czynników zwiększających ryzyko powstawania aft jest bardzo dużo. Większość z nich jest całkowicie niegroźna dla zdrowia i życia pacjentów, a wiąże się jedynie z prowadzeniem niezdrowego stylu życia oraz praktykowaniem nieprawidłowych nawyków. Wśród tego rodzaju powodów powstawania aft możemy między innymi wskazać: predyspozycje genetyczne, zaniedbania względem codziennej higieny jamy ustnej, stresujący okres w życiu, przyjmowanie niektórych leków, uszkodzenia mechaniczne występujące w jamie ustnej, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, próchnicę zębów, używanie past do zębów zawierających dodecylosiarczan sodu, niedobór minerałów i witamin oraz nietolerancję pokarmową bądź alergię.
Jak jednak wspomnieliśmy już w powyższych partiach niniejszego artykułu, afty mogą również świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych związanych z zaburzeniami ze strony układu hormonalnego lub autoimmunologicznego. Nawracające afty w jamie ustnej mogą być także związane ze zmaganiem się z różnymi chorobami ogólnoustrojowymi wymagającymi odpowiedniej reakcji i podjęcia leczenia. Mowa w głównej mierze o: celiakii, chorobie Leśniowskiego-Crohna, chorobie refluksowej, syndromie Behceta, chorobie migdałków, zapaleniu zatok czy też utajonej infekcji grzybiczej. Oczywiście afty nawracające wcale nie muszą świadczyć o borykaniu się z jednym z tych schorzeń - niezbędna jest jednak konsultacja lekarska wraz ze stosownymi badaniami celem wykluczenia lub potwierdzenia takiej możliwości.