Afty Suttona - czym są i co warto o nich wiedzieć?

Afty możemy nazwać nadżerkami lub owrzodzeniami, którym przede wszystkim towarzyszą uczucie dyskomfortu i dolegliwości bólowe. Istnieją cztery główne rodzaje aft: afty Mikulicza (afty małe), afty opryszczkopodobne, afty Bednara oraz afty Suttona (afty duże). Szczególnie bolesnymi i trudno gojącymi się ubytkami błony śluzowej są afty Suttona, które charakteryzują się większym rozmiarem, bardziej dotkliwymi objawami oraz dłuższym czasem regeneracji. Występują jednak dużo rzadziej niż choćby afty małe i nie mają charakteru nawrotowego. Czym dokładniej one są i co warto o nich wiedzieć?

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Czym są afty Suttona?

Afty Suttona są bolesnymi i nieprzyjemnymi nadżerkami pod postacią białego albo żółtego nalotu otoczonego zaczerwienieniem wskazującym na stan zapalny. Występują zazwyczaj pojedynczo, a ich średnica wynosi od jednego do kilku centymetrów. Afty duże mogą utrudniać jedzenie, przełykanie i mówienie. Towarzyszą im szczególnie dotkliwe objawy (w ich przypadku może nawet pojawić się gorączka), trudno się goją i pozostawiają po sobie blizny. Afty Suttona, tak jak inne rodzaje aft, powstają najczęściej po wewnętrznej stronie policzków i na wargach. Rzadziej pojawiają się na podniebieniu, języku, pod nim oraz w okolicach gardła. Nie są same w sobie groźne dla zdrowia lub życia, mimo to nie powinno się ich bagatelizować. Są bowiem związane z odczuwaniem szczególnie dokuczliwych dolegliwości oraz mogą niestety świadczyć o poważniejszych kłopotach zdrowotnych.

Skąd się biorą afty Suttona?

Poznanie przyczyn powstawania aft Suttona jest kluczowe w przypadku ewentualnej profilaktyki oraz radzenia sobie z nimi. Czasami ich występowanie można traktować jako znak, że nasz organizm boryka się z poważniejszym problemem zdrowotnym.

Wśród głównych przyczyn powstawania aft dużych możemy wymienić:

  • całkowity brak lub nieprawidłową higienę jamy ustnej,
  • stosowanie pasty do zębów z dodecylosiarczanem sodu w składzie,
  • niedobór różnorodnych minerałów oraz witamin (jak choćby żelazo, kwas foliowy czy witamina B12),
  • zaburzenia autoimmunologiczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • znaczący spadek odporności (np. spowodowany jakąś chorobą).


Jeśli afty stają się często nawracającym problemem, mogą świadczyć o chorobach i dolegliwościach, takich jak: celiakii, syndrom Behceta, choroba refluksowa, choroba Leśniowskiego-Crohna i inne.

Jak radzić sobie z aftami Suttona

Afty Suttona wyróżniają się szczególnie bolesnym przebiegiem i dłuższym okresem leczenia (czas ich gojenia szacuje się średnio na 2-6 tygodni). Afty Suttona, jak również inne rodzaje aft, leczy się poprzez łagodzenie ich nieprzyjemnych objawów. Do tego celu można stosować różne produkty kosmetyczne, które pielęgnują błonę śluzową, znieczulają i przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek. Takie zastosowanie może mieć choćby żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT®. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem stomatologiem można go nawet używać u dzieci, które skończyły 6. rok życia.

W przypadku szczególnie dokuczliwych objawów towarzyszącym aftom Suttona lub częstego ich powstawania, warto skonsultować się z lekarzem - jak już wspomnieliśmy powyżej, mogą być związane z poważniejszymi chorobami oraz schorzeniami.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów