Afty u kobiet w ciąży

U kobiet w ciąży istnieje zwiększone ryzyko występowania różnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej, włączając w to afty. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się głównie zmiany w układzie hormonalnym oraz immunologicznym. Mimo że same w sobie nie są niebezpieczne dla zdrowia, aftom towarzyszy zwykle uciążliwy dla pacjentów ból. Na rynku można się spotkać z wieloma produktami przeznaczonymi do łagodzenia objawów tych ubytków błony śluzowej oraz wspomagania procesu ich gojenia. Jak powszechnie jednak wiadomo, kobiety w trakcie trwania ciąży nie mogą na własną rękę przyjmować licznych preparatów, zwłaszcza gdy mowa o wyrobach przeznaczonych do doustnego stosowania. Jak zatem w trakcie trwania ciąży pacjentki mogą sobie radzić z problemem powstających aft? W jaki sposób mogą zapobiegać tym ubytkom błony śluzowej?

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Czym są afty?

Afty, najprościej rzecz ujmując, to bolesne nadżerki bądź owrzodzenie, które występuje zwykle po wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu, wargach i języku. Afty mogą liczyć od 0,5 mm do paru centymetrów oraz mogą występować pojedynczo lub w grupach. Pacjenci raczej nie mają problemu z ich rozpoznaniem, ponieważ cechują się charakterystycznym wyglądem - białym lub żółtym nalotem, któremu towarzyszy stan zapalny. Mimo że w większości przypadków afty goją się samoistnie, to skutecznie potrafią obniżyć komfort codziennego funkcjonowania i pogorszyć samopoczucie. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na powstawanie aft i innych dolegliwości w obrębie całej jamy ustnej ze względu na zwiększone stężenie hormonów w ich organizmie. Warto przy tym wspomnieć, że przyczyn aft jest o wiele więcej. Ich znajomość pozwoli kobietom w ciąży na w pełni bezpieczną dla dziecka profilaktykę. Są to między innymi: próchnica zębów, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niedobory witamin i minerałów, długotrwały stres czy zgromadzony kamień nazębny.

Afty u kobiet w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Współcześnie można się spotkać z wieloma produktami przeznaczonymi do miejscowego stosowania w przypadku aft. Jednym z nich jest żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT®, który wykazuje kompleksowe działanie na licznych płaszczyznach. Obecny w składzie tego preparatu mentol chłodzi i znieczula daną zmianę błony śluzowej, podczas gdy alantoina, deksopantenol oraz hialuronian sodu wspierają cały proces ich gojenia. Żel AFTIDENT® zawiera także glicerynę odpowiedzialną za nawilżenie i ochronę miejsca aplikacji przed przesuszeniem. Z kolei diglukonian chloroheksydyny dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu wspiera proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Produkt jest przeznaczony do miejscowego aplikowania bezpośrednio na daną zmianę błony śluzowej - przed zastosowaniem u kobiet w ciąży konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Profilaktyka aft u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju różnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej, które mogą mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla nich samych, ale również dla dzieci. Z tego powodu szczególnie powinny przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i pozostawać pod opieką stomatologa (w trakcie trwania ciąży pacjentki powinny umówić się minimum dwa razy na przegląd stanu uzębienia w gabinecie dentystycznym). Jak najbardziej możliwe jest leczenie próchnicy i innych dolegliwości, a nawet wręcz konieczne dla zdrowia przyszłej mamy oraz dziecka. Jeśli mowa o profilaktyce aft, warto w okresie ciąży zadbać o prawidłową dietę bogatą w witaminy oraz minerały. Ponadto, w razie wystąpienia kamienia nazębnego powinno się wykonać odpowiedni zabieg higienizacji w gabinecie dentystycznym. Kolejnym krokiem w zapobieganiu aftom w jamie ustnej kobiet w ciąży jest unikanie nawyków i produktów, które mogą spowodować urazy mechaniczne. Wśród nich można między innymi wskazać: obgryzanie paznokci, podgryzanie końcówki długopisu czy też używanie szczoteczki do zębów ze zbyt twardym włosiem.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów