Afty w jamie ustnej - czym są?
Afty możemy określić jako nadżerki lub owrzodzenie pojawiające się wewnątrz jamy ustnej - na policzkach, podniebieniu, wargach bądź języku. Afty występują pojedynczo lub grupowo - w zależności od ich rodzaju. Są cztery rodzaje tych zmian pojawiających się w obrębie jamy ustnej, które różnią się przyczynami powstawania, objawami oraz czasem regeneracji. Zazwyczaj przed pojawieniem się w danym miejscu afty odczuwane są charakterystyczne mrowienie i nieprzyjemne swędzenie, dopiero później widoczny jest gołym okiem ubytek błony śluzowej pokryty żółtym bądź białym nalotem i obramowany czerwoną otoczką sugerującą stan zapalny. Afcie bardzo często towarzyszą dotkliwy ból i ogólne poczucie dyskomfortu nasilające się szczególnie podczas jedzenia.
Jakie są objawy i przyczyny powstawania aft?
Afty mogą przybierać zróżnicowany rozmiar wahający się od 0,5mm do kilku centymetrów. Najczęściej występującym rodzajem afty są afty Mikulicza, czyli małe. Można się z nimi szybko i łatwo uporać, jednakże w wielu przypadkach lubią się wracać. Dużo bardziej uporczywą i większą nadżerką jest afta Suttona. Wiąże się z nieprzyjemnym bólem i goi się dość długo, niekiedy pozostawiając po sobie bliznę. Powstaje jednak o wiele rzadziej i nie ma skłonności do nawracania. Możemy jeszcze wyróżnić afty Bednara, które są typowe dla niemowląt i mniejszych dzieci ze względu na ssanie przez nie kciuka (czynność ta może spowodować uszkodzenia w obrębie jamy ustnej), oraz afty opryszczkopodobne w formie skupisk przypominających opryszczkę pierwotną.
Można wymienić różnorodne przyczyny powstawania aft związane z uszkodzeniami mechanicznymi, niewłaściwą higieną jamy ustnej, źle dobraną dietą oraz próchnicą i innymi chorobami zębów. Nawracające ubytki błony śluzowej dotykają także osoby posiadające konkretne uwarunkowania genetyczne czy też prowadzące stresujący tryb życia. Afty mogą towarzyszyć zaburzeniom hormonalnym oraz autoimmunologicznym, jak również świadczyć o poważniejszych chorobach (np. celiakii, chorobie refluksowej czy też chorobie Behceta).
Jak zapobiegać powstawaniu aft?
W przypadku problemu powstawania aft możliwa jest profilaktyka polegająca na prowadzeniu zdrowego stylu życia, dbaniu o zdrową dietę i higienę jamy ustnej. Niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich past do zębów (niezawierających dodecylosiarczanu sodu) oraz regularne umawianie się na wizyty u dentysty. Nieleczona próchnica i inne choroby zębów mogą stanowić bezpośrednią przyczynę powstania afty. Na występowanie ubytków błony śluzowej w jamie ustnej ogromny wpływ mają uszkodzenia mechaniczne, którym można między innymi zapobiec poprzez delikatne szczotkowanie zębów. W przypadku częstego pojawiania się aft warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one świadczyć o braku określonych witamin oraz minerałów, jak również innych schorzeniach lub chorobach.
Jak łagodzić objawy i przyspieszyć leczenie aft?
Ubytek błony śluzowej powinien po kilku dniach lub tygodniach zregenerować się samoistnie. Wiąże się jednak z dotkliwymi dolegliwościami, które można złagodzić poprzez stosowanie produktu kosmetycznego AFTIDENT®. Służy on pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej i przyspiesza proces leczenia aft, pleśniawek oraz innych urazów w obrębie jamy ustnej. Żel AFTIDENT® chroni przed dalszymi uszkodzeniami błony śluzowej, regeneruje ją i pielęgnuje. Po naniesieniu go na bolesną zmianę działa na nią chłodząco i znieczulająco, łagodząc objawy aft. W zależności od rozległości i stopnia danej zmiany w obrębie jamy ustnej, efekty stosowania produktu kosmetycznego AFTIDENT® będą widoczne po różnym czasie - zazwyczaj po kilku dniach.