Afty w jamie ustnej - jak sobie z nimi radzić?

Afty w jamie ustnej nie stanowią groźnego dla zdrowia i życia schorzenia, wiążą się jednak z nieprzyjemnymi dolegliwościami nasilającymi się zwłaszcza podczas spożywania kwaśnych lub ostrych potraw. Afty powodują uczucie dyskomfortu i uporczywy ból, które skutecznie potrafią zepsuć humor i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Mimo że z reguły przechodzą samoistnie, nie powinno się ich lekceważyć. Mogą towarzyszyć im inne nieprzyjemne dolegliwości, jak również często cechują się skłonnością do nawracania lub świadczą o poważniejszych schorzeniach. Istnieją niemniej sposoby na radzenie sobie z nimi poprzez łagodzenie ich dotkliwych objawów oraz przyspieszenie czasu regeneracji uszkodzonych tkanek.

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Afty w jamie ustnej - czym są?

Afty możemy określić jako nadżerki lub owrzodzenie pojawiające się wewnątrz jamy ustnej - na policzkach, podniebieniu, wargach bądź języku. Afty występują pojedynczo lub grupowo - w zależności od ich rodzaju. Są cztery rodzaje tych zmian pojawiających się w obrębie jamy ustnej, które różnią się przyczynami powstawania, objawami oraz czasem regeneracji. Zazwyczaj przed pojawieniem się w danym miejscu afty odczuwane są charakterystyczne mrowienie i nieprzyjemne swędzenie, dopiero później widoczny jest gołym okiem ubytek błony śluzowej pokryty żółtym bądź białym nalotem i obramowany czerwoną otoczką sugerującą stan zapalny. Afcie bardzo często towarzyszą dotkliwy ból i ogólne poczucie dyskomfortu nasilające się szczególnie podczas jedzenia.

Jakie są objawy i przyczyny powstawania aft?

Afty mogą przybierać zróżnicowany rozmiar wahający się od 0,5mm do kilku centymetrów. Najczęściej występującym rodzajem afty są afty Mikulicza, czyli małe. Można się z nimi szybko i łatwo uporać, jednakże w wielu przypadkach lubią się wracać. Dużo bardziej uporczywą i większą nadżerką jest afta Suttona. Wiąże się z nieprzyjemnym bólem i goi się dość długo, niekiedy pozostawiając po sobie bliznę. Powstaje jednak o wiele rzadziej i nie ma skłonności do nawracania. Możemy jeszcze wyróżnić afty Bednara, które są typowe dla niemowląt i mniejszych dzieci ze względu na ssanie przez nie kciuka (czynność ta może spowodować uszkodzenia w obrębie jamy ustnej), oraz afty opryszczkopodobne w formie skupisk przypominających opryszczkę pierwotną.

Można wymienić różnorodne przyczyny powstawania aft związane z uszkodzeniami mechanicznymi, niewłaściwą higieną jamy ustnej, źle dobraną dietą oraz próchnicą i innymi chorobami zębów. Nawracające ubytki błony śluzowej dotykają także osoby posiadające konkretne uwarunkowania genetyczne czy też prowadzące stresujący tryb życia. Afty mogą towarzyszyć zaburzeniom hormonalnym oraz autoimmunologicznym, jak również świadczyć o poważniejszych chorobach (np. celiakii, chorobie refluksowej czy też chorobie Behceta).

Jak zapobiegać powstawaniu aft?

W przypadku problemu powstawania aft możliwa jest profilaktyka polegająca na prowadzeniu zdrowego stylu życia, dbaniu o zdrową dietę i higienę jamy ustnej. Niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich past do zębów (niezawierających dodecylosiarczanu sodu) oraz regularne umawianie się na wizyty u dentysty. Nieleczona próchnica i inne choroby zębów mogą stanowić bezpośrednią przyczynę powstania afty. Na występowanie ubytków błony śluzowej w jamie ustnej ogromny wpływ mają uszkodzenia mechaniczne, którym można między innymi zapobiec poprzez delikatne szczotkowanie zębów. W przypadku częstego pojawiania się aft warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one świadczyć o braku określonych witamin oraz minerałów, jak również innych schorzeniach lub chorobach.

Jak łagodzić objawy i przyspieszyć leczenie aft?

Ubytek błony śluzowej powinien po kilku dniach lub tygodniach zregenerować się samoistnie. Wiąże się jednak z dotkliwymi dolegliwościami, które można złagodzić poprzez stosowanie produktu kosmetycznego AFTIDENT®. Służy on pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej i przyspiesza proces leczenia aft, pleśniawek oraz innych urazów w obrębie jamy ustnej. Żel AFTIDENT® chroni przed dalszymi uszkodzeniami błony śluzowej, regeneruje ją i pielęgnuje. Po naniesieniu go na bolesną zmianę działa na nią chłodząco i znieczulająco, łagodząc objawy aft. W zależności od rozległości i stopnia danej zmiany w obrębie jamy ustnej, efekty stosowania produktu kosmetycznego AFTIDENT® będą widoczne po różnym czasie - zazwyczaj po kilku dniach.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów