Co warto wiedzieć o ruchomych aparatach ortodontycznych?

Wady zgryzu i inne nieprawidłowości w ułożeniu zębów stanowią często występujący problem u dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdecydowanie nie powinno się go bagatelizować, ponieważ różne nieprawidłowości zębowe często wpływają negatywnie na samoocenę oraz komfort pacjentów. Wady zgryzu nie są oczywiście kwestią wyłącznie estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim na pierwszym miejscu zdrowotną. Nieleczone zazwyczaj postępują, dlatego warto zająć się nimi możliwie jak na najwcześniejszym etapie. Korygowaniem nieprawidłowości zębowych zajmuje się ortodoncja, która wykorzystuje do tego celu między innymi stałe i ruchome aparaty ortodontyczne. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, jak działają wyjmowane aparaty na zęby oraz jakie są ich wady i zalety, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.

Co warto wiedzieć o ruchomych aparatach ortodontycznych?

Specyfika ruchomych aparatów ortodontycznych

Ruchome aparaty ortodontyczne są głównie wykorzystywane w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Stanowią o wiele wygodniejsze rozwiązanie od stałych, jednakże nie radzą sobie z poważniejszymi problemami w ułożeniu zębów, więc nie w każdej sytuacji i u każdego pacjenta są możliwe do zastosowania. Jeśli zatem podejrzewają Państwo u swoich pociech wadę zgryzu bądź otrzymają Państwo takie zalecenie od dentysty, warto udać się do lekarza ortodonty, który może zdecydować o noszeniu u dziecka ruchomego aparatu ortodontycznego. Urządzenia te mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej tworzy je akrylowa płytka z klamrami, sprężynami oraz śrubami. Podstawową cechą ruchomych aparatów na zęby, która stanowi jednocześnie ich zaletę oraz wadę, jest możliwość w każdej chwili wyjęcia ich z jamy ustnej.

Zalety ruchomych aparatów ortodontycznych

Najważniejszą zaletą wszystkich aparatów ortodontycznych, włączając w to też wyjmowane urządzenia, jest ich skuteczność w korygowaniu wad zgryzu. Pomimo tego, że ruchome aparaty na zęby mają pewne ograniczenia i nie mogą być noszone u wszystkich pacjentów, wyróżniają się wieloma zaletami. Przede wszystkim o wiele łatwiej zachować w nich higienę jamy ustnej oraz samych urządzeń niż w przypadku stałych aparatów. Wystarczy w tym celu wyjąć ruchomy aparat z jamy ustnej, aby móc dokładnie umyć zęby w czterech etapach (są to: szczotkowanie, nitkowanie, czyszczenie języka oraz płukanie jamy ustnej zadedykowaną jej płukanką) i osobno wyczyścić samo urządzenie. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że są one proste w obsłudze. Ponadto, ruchome aparaty ortodontyczne są ogólnie dostępne w dużo niższych cenach od aparatów stałych.

Wady ruchomych aparatów ortodontycznych

Główna wada ruchomych aparatów ortodontycznych dotyczy ograniczeń tego rozwiązania i jego mniejszej skuteczności niż w przypadku noszenia stałego aparatu na zęby. Wyjmowane aparaty nie radzą sobie z poważniejszymi nieprawidłowościami w ułożeniu zębów oraz raczej w niewielu sytuacjach mogą być wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym dorosłych. Dodatkowo, tak jak już wspomnieliśmy wyżej, możliwość samodzielnego ich wyjmowania z jamy ustnej stanowi również wadę tych urządzeń. Nieprzestrzeganie zaleceń ortodonty odnośnie czasu ich noszenia może skutkować małą skutecznością leczenia, która będzie wiązać się z jego wydłużonym czasem. W tym wypadku konieczna jest ścisła współpraca pacjenta ze specjalistą, aby leczenie przynosiło założone rezultaty. Pomimo jednak tych wad ruchome aparaty ortodontyczne dostarczają wiele korzyści pacjentom, zwłaszcza dla zdrowia ich zębów oraz estetyki uśmiechu.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki