Czy afta może być skutkiem ubocznym leków?

Każdy, kto kiedykolwiek borykał się z problemem występowania afty w jamie ustnej, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ta niewielka zmiana potrafi nieźle dać w kość i skutecznie uprzykrzyć życie. Chociaż niegroźne dla zdrowia pacjentów, afty stanowią uciążliwe i bolesne nadżerki, które mogą mieć różne źródła - od niewłaściwej higieny jamy ustnej przez niedobór witamin i minerałów po alergie pokarmowe. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn aft można się spotkać ze spekulacjami, że mogą być one skutkiem ubocznym branych leków. Jak kwestia ta wygląda w rzeczywistości? W jaki sposób radzić sobie z tymi bolesnymi nadżerkami występującymi po lekach? Jaką rolę może w tym wypadku pełnić maść na afty Aftident®?

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Wiedza o aftach w pigułce

Afty możemy określić jako bardzo charakterystyczne ubytki błony śluzowej pojawiające się po wewnętrznej stronie policzków, na języku, wargach bądź języku (czasami też pod nim). Nadżerki te osiągają różne wielkości (pomiędzy 0,5mm a kilkoma centymetrami) i ze względu na swój dość specyficzny wygląd (zaczerwienie pokryte białym, żółtym lub szarym nalotem) są bardzo łatwe do samodzielnego rozpoznania. Występowanie aft z reguły związane jest z dość nieprzyjemnymi objawami, jak wyraźny dyskomfort oraz uporczywy ból. Już z tego samego powodu, chociaż w większości przypadków nadżerki te "przechodzą" samoistnie, warto podjąć odpowiednie kroki i skonsultować się z lekarzem lub/oraz skorzystać z dostępnych na rynku rozwiązań - na przykład takich jak opracowany przez nas żel na afty Aftident®.

Leki a powstawanie aft

Tak jak wspomnieliśmy już we wstępie, afty stanowią dolegliwości spowodowane wieloma możliwymi czynnikami. Najczęstszymi przyczynami występowania tych nadżerek są: predyspozycje genetyczne, alergie pokarmowe, długotrwały i silny stres, podrażnienia i ranki w obrębie jamy ustnej, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroby zębów, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne oraz wiele innych. Jak się okazuje, afta może być nawet skutkiem ubocznym branych leków, które zawierają w składzie określone substancje chemiczne oddziałujące na delikatną błonę śluzową jamy ustnej - tym samym zwiększając ryzyko występowania różnych problemów w obrębie jamy ustnej, włączając w to omawiane w niniejszym artykule afty. O jakich lekach dokładniej mowa? Różne negatywne skutki widoczne w gorszym stanie naszej jamy ustnej mogą wykazywać:

  • niektóre antybiotyki - mogą wpływać na mikroflorę bakteryjną w jamie ustnej;
  • leki przeciwbólowe - niekiedy podrażniają błonę śluzową;
  • leki przeciwhistaminowe - zdarza się, że wywołują suchość w ustach;
  • leki przeciwwirusowe - także mogą wywoływać różne skutki uboczne w obrębie jamy ustnej.

Jak radzić sobie z aftami występującymi po lekach?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie wolno nam na własną rękę odkładać przypisanych przez lekarza leków. W przypadku podejrzewania u siebie aft, które są skutkiem ubocznych branych leków, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który może podjąć decyzję o innym dawkowaniu zażywanych preparatów albo zamianie ich na inne. Kolejnym sposobem na radzenie sobie z bolesnymi nadżerkami powstającymi w jamie ustnej, który może wskazać lekarz, jest stosowanie jednego z dostępnych na rynku preparatów łagodzących objawy aft oraz przyspieszających proces ich gojenia. Produktem kosmetycznym wykazującym takie właśnie działanie jest maść na afty Aftident®. Skutecznie radzi sobie również z pleśniawkami oraz podrażnieniami i rankami w jamie ustnej spowodowanymi stałymi aparatami ortodontycznymi, jak również nieprawidłowo dopasowanymi protezami.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów