Czy po myciu zębów jamę ustną trzeba płukać wodą?

Większości z nas towarzyszy na co dzień odruch, że bezpośrednio po wyszczotkowaniu zębów chcemy wypłukać je wodą, aby pozbyć się nieprzyjemnego posmaku intensywnie miętowego z ust. Czy jednak rzeczywiście powinniśmy to robić? Już na wstępie odpowiemy Państwu, że płukanie zębów wodą zaraz po ich umyciu nie powinno mieć miejsca, ponieważ jest o wiele mniej korzystne dla zdrowia jamy ustnej niż jedynie wyplucie nadmiaru pasty. Dlaczego tak się dzieje? Czy fluor spożywany w nadmiarze nie jest również szkodliwy dla zębów?

Czy po myciu zębów jamę ustną trzeba płukać wodą?

Właściwości past do zębów

Pasty do zębów zawierają w składzie ważne substancje aktywne, które wzmacniają zęby, chronią je przed rozwojem próchnicy oraz wpływają pozytywnie na remineralizację szkliwa. Jeśli wypłuczemy jamę ustną wodą zaraz po wyszczotkowaniu zębów, to wraz z niechcianym posmakiem miętowym pozbędziemy się również cennych składników, które potrzebują nieco więcej czasu, aby móc prawidłowo zadziałać. Z tego właśnie powodu najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wypluwanie nadmiaru pasty do zębów wymieszanej wraz ze śliną, zamiast przepłukiwania ust wodą po każdym szczotkowaniu.

Płukać zęby wodą czy nie?

Płukanie jamy ustnej wodą zaraz po umyciu zębów ma swoje jeszcze jedno uzasadnienie. A mianowicie - fluor niesie wiele korzyści dla zdrowia zębów, ale jednocześnie w nadmiernych ilościach jest szkodliwy. Należy jednak zaznaczyć, że praktyka płukania ust wodą zaraz po umyciu zębów celem pozbycia się nadmiaru fluoru jest całkowicie nieuzasadniona. Mimo że spożycie za dużej ilości fluoru może być przyczyną bólu brzucha, mdłości i biegunki, to nie grozi ono zdrowej osobie dorosłej, która niechcący połknie trochę pasty do zębów.

W jakich zatem sytuacjach istnieje takowe zagrożenie? Za przykład możemy tutaj podać dzieci korzystające z pasty do zębów dedykowanej dorosłym i połykające jej duże ilości, jak również nieprawidłowe korzystanie z produktów o wysokim stężeniu fluoru, które są dedykowane stosowaniu wyłącznie w gabinetach stomatologicznych. Odpowiadając zatem na wyżej zadane pytanie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wypluwanie nadmiaru pasty. Pozostawiony fluor na zębach niesie wiele dla nich korzyści, zapewniając im odpowiednią ochronę przez próchnicą.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Jak się zatem okazuje, mimo że od dzieciństwa uczymy się myć zęby minimum dwa razy dziennie, to wiele z nas nie wie, jak należy robić to prawidłowo. Wbrew pozorom kwestia ta wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Szczotkowanie zębów powinno się bowiem opierać na wykorzystaniu właściwej techniki, a po jego zakończeniu należy jedynie wypluć nadmiar śliny wymieszanej z pastą, aby składniki aktywne zawarte w produkcie mogły prawidłowo zadziałać. Etap szczotkowania zębów przy użyciu szczoteczki i pasty powinien zostać uzupełniony o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, czyszczenie języka przy użyciu specjalnej skrobaczki (albo nawet zewnętrznej strony główki posiadanej już szczoteczki) oraz płukanie jamy ustnej płukanką. Wszystkie te działania pozwolą na cieszenie się zdrowymi i mocnymi zębami.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki