Czy wybór nici dentystycznej ma znaczenie?

Codzienne nitkowanie zębów jest równie ważne jak ich szczotkowanie, ponieważ to właśnie w szczelinach międzyzębowych gromadzi się najwięcej bakterii oraz resztek jedzenia. W wielu drogeriach, aptekach czy nawet w supermarketach można się spotkać z różnymi rodzajami nici dentystycznych. To powoduje, że sporo osób zastanawia się, czy ich wybór ma jakiekolwiek znaczenie dla higieny jamy ustnej oraz na który typ nici powinniśmy się zdecydować. W niniejszym artykule przybliżamy Państwu tę kwestię, zaznaczając już na wstępie, że zakup danej nici dentystycznej to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji. Najważniejsze jest, aby pamiętać o regularnym nitkowaniu zębów i robić to w sposób prawidłowy.

Czy wybór nici dentystycznej ma znaczenie?

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Na wybór określonego typu nici dentystycznej w głównej mierze składają się indywidualne preferencje. Najpopularniejszą nicią dentystyczną jest standardowa nitka nylonowa, która prawidłowo stosowana jest nie mniej skuteczna od innych rodzajów tego produktu. Wśród często wybieranych nici dentystycznych znajdują się opcje z fluorem (dodatkowo chroniącym zęby) oraz wersje woskowane (ułatwiające wsunięcie nici między zęby). W przypadku zakupu nici dentystycznej warto wziąć również pod uwagę indywidualne rozstawienie zębów. U osób, których zęby są ciasno ułożone, włożenie między nie standardowej nici dentystycznej może być dość problematyczne. Dlatego właśnie powinny one stosować dużo cieńsze taśmy dentystyczne, które o wiele łatwiej jest włożyć między zęby. Z kolei w przypadku osób z szeroko rozstawionymi zębami klasyczna nić może okazać się niewystarczająca dla dokładnego wyczyszczenia obszerniejszych szczelin. Specjalnie z myślą o tym typie uzębienia zostały opracowane pęczniejące nici dentystyczne, które są dużo grubsze od standardowych i dodatkowo się powiększają po kontakcie z wodą albo śliną.

Co zamiast nici dentystycznej?

Standardowy typ nici dentystycznej (nawlekany na palce i przesuwany po przestrzeniach znajdujących się między zębami) nie zawsze okazuje się możliwy do skutecznego zastosowania. Nie sprawdzi się on na przykład u osób niepełnosprawnych, które mają obniżoną sprawność manualną. Nie muszą one jednak całkowicie rezygnować ze stosowania nici dentystycznej, ponieważ na rynku można się spotkać z produktami stanowiącymi świetną dla nich alternatywę. Niektórzy producenci oferują choćby specjalny rodzaj nici dentystycznej, który mieści się na poręcznych wykałaczkach. Do nitkowania zębów przy ich użyciu nie nawlekamy produktu na palce, a jedynie korzystamy ze specjalnej wykałaczki z wygodną rączką. Świetną alternatywą dla nici dentystycznej są również szczoteczki międzyzębowe, które mają o wiele mniejsze główki niż te przeznaczone do szczotkowania zębów, dzięki czemu z łatwością zmieszczą się w przestrzeniach między zębami. Jednakże rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku osób posiadających wąskie szczeliny międzyzębowe - tutaj dużo lepsze będą cieńsze nici dentystyczne.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj nici dentystycznej Państwo się zdecydują, najważniejsze jest prawidłowe i regularne jej stosowanie. Nitkowanie powinno się odbywać minimum raz dziennie przed lub po szczotkowaniu zębów. Jeśli korzystają Państwo z nici dentystycznej nawlekanej na palce, należy przygotować dość spory jej kawałek. Każdą kolejną szczelinę międzyzębową czyścimy czystym fragmentem nici, w tym celu przesuwamy go przed każdym włożeniem między dwa zęby. Kiedy tylko dokładnie wyczyścimy daną przestrzeń, przechodzimy do następnej. Nitkowanie zębów nie jest skomplikowaną ani zajmującą dużo czasu czynnością, a jej wprowadzenie do codziennej higieny jamy ustnej pozwoli na zachowanie zdrowych zębów jak najdłużej.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki