Czym się różnią afty i pleśniawki?

Afty i pleśniawki to zmiany występujące w obrębie jamy ustnej dzieci oraz dorosłych. Tym ubytkom błony śluzowej towarzyszą zwykle ból i dyskomfort, przez co czasami są mylone. Pomiędzy aftami a pleśniawkami są jednak istotne różnice dla sposobu ich leczenia oraz podejścia do nich. Jakie są różnice pomiędzy aftami a pleśniawkami? Jak rozpoznać, z którą z wymienionych dolegliwości aktualnie się borykamy? W niniejszym artykule przybliżamy pojęcia "aft" i "pleśniawek", wskazując najważniejsze różnice pomiędzy tymi zmianami w jamie ustnej.

Czym się różnią afty i pleśniawki?

Czym są afty i pleśniawki?

Afty i pleśniawki są zmianami powstającymi w obrębie jamy ustnej. Afty są nadżerkami lub owrzodzeniem o wielkości szacowanej na co najmniej 0,5 mm a maksymalnie parę centymetrów. Występujące pojedynczo bądź w grupach afty to zmiany będące białym lub żółtym nalotem otoczonym zaczerwienioną obwódką. W zależności od ich rodzaju mogą mieć charakter nawrotowy i świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych związanych z całym organizmem człowieka. W przeciwieństwie do pleśniawek nie są jednak dolegliwością zaraźliwą. Pleśniawki natomiast to białe wykwity przypominające swoim wyglądem zsiadłe mleko, które stanowią infekcję grzybiczą, dlatego też można się nimi zarazić, np. poprzez kontakt ze śliną osoby zakażonej.

Jakie są przyczyny powstawania aft i pleśniawek?

Można wymienić wiele przyczyn powstawania aft, wśród których najczęstszymi są: predyspozycje genetyczne, długotrwały stres, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, niezdrowa dieta, alergie pokarmowe, niedobór różnych witamin i minerałów, zaburzenia autoimmunologiczne czy też zaburzenia hormonalne. Nawracające nadżerki mogą być również związane z borykaniem się z poważniejszymi chorobami, jak m.in. celiakii, syndrom Behceta, choroba refluksowa i choroba Leśniowskiego-Crohna. Z tych powodów nie powinno się lekceważyć aft, zwłaszcza gdy stanowią szczególnie uciążliwy i nawracający problem. W takim wypadku należy koniecznie udać się do specjalisty, który jest w stanie zdiagnozować źródło problemu i zalecić zastosowanie odpowiedniej metody leczenia.

Bezpośrednią przyczyną powstawania pleśniawek jest zakażenie drożdżakiem z grupy Candida. Najczęściej dochodzi do niego u niemowląt i małych dzieci, jako że nie mają jeszcze całkowicie rozwiniętego układu immunologicznego, przez co znajdują się w gronie zwiększonego ryzyka. Do nadmiernego wzrostu drożdżaka z grupy Candida (najczęściej Candida albicans) może dojść u dzieci w wyniku przebytej u matki w czasie porodu lub ciąży drożdżycy pochwy i karmienia zainfekowaną piersią. Pleśniawki u najmłodszych mogą również wystąpić z powodu brania do ust brudnych przedmiotów, braku higieny jamy ustnej (powinna być wykonywana już od pierwszych dni życia dziecka) czy leczenia antybiotykami. Mimo że pleśniawki są kojarzone głównie z wiekiem niemowlęcym, to dolegliwość ta może dotyczyć także starszych dzieci i dorosłych. Do tej infekcji grzybiczej może dojść u osób, które: z różnych powodów mają obniżoną odporność, zaraziły się nią od kogoś innego, przyjmują antybiotyki, nie dbają systematycznie i prawidłowo o higienę jamy ustnej czy zmagają się z chorobą zapalną jelit. Przyczyny powstawania aft i pleśniawek pokazują, że w wielu przypadkach można im zapobiegać lub minimalizować ryzyko ich występowania, odpowiednio dbając o higienę jamy ustnej, regularnie umawiając się na przeglądy dentystyczne czy też przestrzegając zasad zdrowej diety.

Co na afty i pleśniawki?

Aft i pleśniawek nie powinno się lekceważyć, zwłaszcza że ich objawy są często dokuczliwe dla pacjenta, a przyczyny ich występowania mogą być związane z dużo poważniejszymi dolegliwościami. W przypadku szczególnie uporczywego, nawracającego lub trudnego do zagojenia problemu należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją jednakże na rynku produkty, które łagodzą objawy obu rodzajów tych ubytków błony śluzowej oraz przyspieszają ich gojenie. W tym celu można stosować choćby żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT® o działaniu znieczulającym, pielęgnującym i regenerującym.

Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem stomatologiem żel AFTIDENT® może być stosowany także u dzieci powyżej szóstego roku życia. Produkt został doceniony za swoje walory i nagrodzony Medalem Najwyższej Jakości targów stomatologicznych Krakdent 2023.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki