Szczotkowanie zębów - wszystko o czym musisz pamiętać
Codzienne szczotkowanie zębów pozwala na zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Wiele osób popełnia jednak mnóstwo błędów podczas wykonywania tej czynności, które mogą doprowadzać do problemów z nieświeżym oddechem, rozwoju bakterii, chorób zębów oraz innych schorzeń. Po pierwsze, wybór szczoteczki i pasty do zębów nie powinien być całkowicie przypadkowy i podyktowany wyłącznie atrakcyjnymi cenami produktów. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kształt główki szczoteczki i miękkość włosia. Natomiast w przypadku wyboru pasty do zębów najważniejszy jest jej odpowiedni skład (np. dodecylosiarczan sodu może przyczyniać się do powstawania pleśniawek). Po drugie, należy pamiętać o czasie (minimum trzy minuty) oraz regularności mycia zębów (minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku). Po trzecie, ważna jest sama technika i dokładność szczotkowania.
Nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej
Wbrew powszechnej opinii najwięcej bakterii nie znajduje się wcale nie powierzchni zębów, a w przestrzeniach pomiędzy nimi, na języku oraz po wewnętrznej stronie policzków, dlatego należy pamiętać o higienie całej jamy ustnej - również o nitkowaniu zębów i stosowaniu płynu do płukania. Zwykła szczoteczka nie jest w stanie skutecznie dotrzeć wszędzie, a próba ta może skutkować bolesnymi uszkodzeniami mechanicznymi, które niekiedy przeradzają się w afty. Usuwaniu resztek pokarmu, zabrudzeń i innego rodzaju zanieczyszczeń znajdujących się w przestrzeniach pomiędzy zębami służy stosowanie nici dentystycznej. Pozostałą część jamy ustnej można natomiast odświeżyć i zdezynfekować przy pomocy płynu do płukania. Nie należy jednak używać go zbyt często, ponieważ może mieć negatywny wpływ na szkliwo zębów. Szczegóły na ten temat powinny zostać zawarte w instrukcji użytkowania kupionego produktu.
Regularne wizyty u dentysty
Codzienna higiena jamy ustnej powinna zostać uzupełniona o regularne wizyty u dentysty (kontrole powinny odbywać się minimum dwa razy w roku). Niestety prawidłowe szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej nie mogą z całą pewnością zagwarantować, że nie rozwinie się próchnica lub inna choroba zębów. Kwestia ta jest również uwarunkowana genetycznie, a prawidłowa higiena jamy ustnej jedynie zmniejsza znacząco ryzyko ich wystąpienia. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej i nieleczone choroby zębów mogą skutkować poważniejszymi schorzeniami, wśród których możemy wyróżnić między innymi bolesne afty i pleśniawki. Trzyetapowe mycie zębów niesie zatem za sobą mnóstwo zalet: świeży oddech, możliwie jak najzdrowsze uzębienie, dezynfekcja jamy ustnej i mniejsze ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń oraz chorób powstających w obrębie całej jamy ustnej.