Higiena jamy ustnej u noworodków
Mimo że noworodki jedynie w wyjątkowych przypadkach rodzą się z od razu wyrżniętymi zębami, nie oznacza to, że w ogóle ich nie mają. W zasadzie próchnica może rozwinąć się od momentu pojawienia się pierwszych zębów, dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej już od pierwszych dni życia dziecka. Warto również wiedzieć, że noworodki nie mają jeszcze całkowicie wykształconego układu odpornościowego, z tej przyczyny są szczególnie narażone na choroby i schorzenia w obrębie jamy ustnej, jak choćby pleśniawki. Jak powinna zatem wyglądać higiena jamy ustnej u noworodków? Spokojnie można wykorzystać do tego celu zwykłą pieluszkę tetrową, którą należy zamoczyć w przegotowanej wodzie, a przy jej pomocy starannie i jednocześnie delikatnie oczyścić dziąsła. Najlepiej powtarzać tę czynność po każdym karmieniu między innymi ze względu na cukry znajdujące się w mleku matki (jak również modyfikowanym).
Higiena jamy ustnej u niemowląt a pierwsze zęby
Sposób zachowania prawidłowej higieny w jamie ustnej zmienia się wraz z wyrżnięciem się pierwszych zębów, które wymagają mycia przy pomocy specjalnie zadedykowanych im produktów. Oczywiście dziąsła nadal powinno się myć przy pomocy zamoczonej pieluszki tetrowej, jednakże czynność tę należy uzupełnić o czyszczenie zębów mniejszą szczoteczką specjalnie przeznaczoną dla niemowląt. Na rynku można się również spotkać z pastami do zębów dla niemowląt. Na szczoteczkę nakłada się jedynie niewielką jej ilość, ponieważ maluchy zazwyczaj nie posiadają jeszcze na tym etapie umiejętności wypluwania. Jeśli tylko dziecko zacznie sobie z nim radzić, spokojnie można zwiększyć ilość stosowanej pasty.
Jak często powinno się myć zęby u maluchów i kiedy można pomyśleć o pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym? Mycie zębów u dzieci powinno odbywać się rano i wieczorem, jednakże zalecane jest o wiele częściej - w miarę możliwości po każdym posiłku. Pierwsza wizyta u dentysty ma miejsce zazwyczaj po skończeniu dwóch-trzech lat, z tym że coraz częściej zaleca się umówienie się na wizytę adaptacyjną - już nawet po wyrżnięciu się pierwszych zębów. Dzięki niej maluch może zapoznać się z gabinetem stomatologicznym i z pracującym w nim personelem oraz zebrać pozytywne doświadczenia, które nie będą kojarzyć się smykowi wyłącznie z bólem i dyskomfortem.
Higiena jamy ustnej u starszych dzieci
Dużo rodziców zastanawia się, w jakim momencie można zacząć stosować pasty do zębów z większym stężeniem fluoru i korzystać z innych produktów dedykowanych higienie całej jamy ustnej. Szacuje się, że dzieci w wieku sześciu lat mogą rozpocząć używanie pasty zawierającej 1400-1500 ppm fluoru. Na tym etapie można już powoli zacząć wdrażanie szczoteczek elektrycznych, nici dentystycznych i płynów do płukania specjalnie przeznaczonych dla dzieci. Smyki z pewnością zainteresują się nowymi produktami, a przy tym rozpoczną naukę prawidłowego mycia zębów (w czterech etapach: czyszczenie szczelin międzyzębowych, szczotkowanie zębów, czyszczenie języka i płukanie jamy ustnej specjalnie przeznaczonym do tego płynem). Oczywiście dziecko w tym wieku wciąż wymaga nadzoru rodziców, o czym należy pamiętać, choćby przez wzgląd na ryzyko zachłyśnięcia się.
Właściwa higiena jamy ustnej u dzieci nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy, ale też innych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Wśród nich można wymienić choćby afty i pleśniawki, którym towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak: ból, dyskomfort i brak apetytu. W razie ich wystąpienia, u dzieci powyżej szóstego roku życia można stosować żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT® - w tym wypadku przed użyciem obowiązkowa jest konsultacja z lekarzem dentystą.