Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży - dlaczego jest taka ważna?
W trakcie trwania ciąży można u kobiet zaobserwować zmiany w układzie immunologicznym i hormonalnym, które przekładają się na stan uzębienia oraz dziąseł. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na powstawanie ubytków próchnicowych i występowanie innych chorób w obrębie całej jamy ustnej. Bez wpływu na to nie pozostają również nieregularna i często niezdrowa dieta oraz wymioty. Dlatego pacjentki w czasie trwania ciąży, a najlepiej już w momencie jej planowania, powinny szczególnie dbać o systematyczne i staranne mycie zębów przebiegające w czterech etapach oraz o regularne przeglądy dentystyczne i leczenie chorych zębów.
Konsekwencje złego stanu jamy ustnej dla kobiet w ciąży
Zły stan jamy ustnej u kobiet w ciąży niesie oczywiste konsekwencje zdrowotne dla nich samych. Wiele osób nie ma jednak świadomości, że choroby występujące w obrębie jamy ustnej przyszłej matki oddziałują również na dziecko. Nieleczona próchnica u pacjentki w ciąży może spowodować podobne zmiany chorobowe u dziecka. Zły stan uzębienia i dziąseł matki może również nieść o wiele poważniejsze konsekwencje dla dzieci, wśród których najgroźniejszymi są niska masa urodzeniowa dziecka oraz ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego też kobiety w ciąży powinny zachować szczególną dbałość o higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarza stomatologa.
Jak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie ciąży?
Prawidłowa higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży w zasadzie przebiega bardzo podobnie do tej praktykowanej przez nie na co dzień - jeszcze przed poczęciem dziecka.
Podstawowe zasady higieny jamy ustnej są w przypadku przyszłych matek niezmienne:
- powinno się myć zęby minimum dwa razy dziennie,
- mycie zębów powinno trwać około dwie-trzy minuty,
- nie należy zapominać o czyszczeniu języka i szczelin międzyzębowych,
- powinno się stosować płyn do higieny jamy ustnej (w tym wypadku należy wybierać produkty specjalnie przeznaczone dla kobiet w ciąży lub te zalecone przez lekarza stomatologa),
- warto w miarę możliwości starać się o przestrzeganie zasad prawidłowej diety,
- nie należy korzystać ze szczoteczek do zębów ze zbyt twardym albo zbyt miękkim włosiem.
Mając na uwadze zasady codziennej higieny jamy ustnej, kobiety w ciąży powinny uwzględnić problem występowania mdłości oraz wymiotów. Kwasy żołądkowe mają negatywny wpływ dla szkliwa człowieka, najczęściej powodując jego erozję. Dlatego ważne jest, aby nie myć zębów od razu po mdłościach lub wymiotach. Można to zrobić dopiero po upływie około pół godziny, gdyż natychmiastowe szczotkowanie zębów powoduje wcieranie w nie kwasu żołądkowego.