Jak dbać o zęby mleczne u dzieci?

Wokół odpowiedniego dbania o zęby mleczne u dzieci narosło wiele mitów. Pomimo zwiększającej się świadomości społecznej odnośnie znaczenia prawidłowej higieny jamy ustnej, niestety wciąż można się niekiedy spotkać z wypowiedziami rodziców, że o zęby mleczne nie trzeba zbytnio dbać, ponieważ i tak w końcu wypadną i zostaną zastąpione przez zęby stałe. Nic bardziej mylnego. Dbanie o zęby mleczne jest niezmiernie ważne dla zdrowia jamy ustnej dziecka, kształtowania się prawidłowego zgryzu oraz poprawnej nauki wymowy. Regularne i dokładne czyszczenie zębów mlecznych, odpowiednia dieta oraz systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym mogą uchronić Państwa pociechy przed późniejszymi poważnymi problemami stomatologicznymi i ortodontycznymi. Jak dbać o zęby mleczne u dzieci? Dlaczego należy to robić?

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Czym są tak zwane "mleczaki"?

Zęby mleczne, potocznie określane jako "mleczaki", to nic innego jak pierwsze zęby dziecka, które tymczasowo znajdują się w jego jamie ustnej. Zaczynają pojawiać się pomiędzy szóstym miesiącem a pierwszym rokiem życia, a zazwyczaj wypadają pomiędzy szóstym a dwunastym rokiem życia. Na tym etapie są stopniowo zastępowane przez zęby stałe. Możemy wyróżnić łącznie dwadzieścia mleczaków, na które składają się: cztery kły, osiem siekaczy oraz osiem trzonowców. Pomimo tego, że zęby mleczne są w pewnym momencie zastępowane przez stale, to służą dzieciom przez kilka lat, podczas których pełnią wiele istotnych funkcji. Ważne jest, aby w tym czasie były zdrowe, zwłaszcza że ubytki próchnicowe są często związane z dolegliwościami bólowymi. Nieleczona próchnica może również przenosić się na zęby stałe, infekując je. Warto także przy tym temacie wspomnieć, że zęby mleczne są słabo zmineralizowane, przez co bardziej podatne na rozwój próchnicy i innych chorób przyzębia.

Dlaczego o zęby mleczne należy dbać?

Dbanie o zęby mleczne jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, próchnicy bardzo często towarzyszy dotkliwy ból, który skutecznie pogarsza samopoczucie dzieci i obniża komfort ich codziennego funkcjonowania. Po drugie, próchnica zębów jest chorobą o podłożu bakteryjnym, co w praktyce oznacza, że można się nią zarazić. Nie tylko przenosi się poprzez ślinę z jednej osoby na drugą, ale też mleczny ząb dotknięty próchnicą może doprowadzić do zainfekowania wyrzynającego się obok zęba stałego. Choroby zębów mlecznych mogą mieć zatem negatywny wpływ na rozwój uzębienia dziecka - a jako że mleczaki są słabo zmineralizowane, wymagają szczególnej dbałości o nie i częstszych wizyt w gabinecie dentystycznym (przeglądy powinny być wykonywane średnio co 3-4 miesiące). Nieleczenie ewentualnych ubytków próchnicowych znajdujących się na powierzchni zębów mlecznych dzieci może być również związane z o wiele poważniejszymi konsekwencjami, jak np. przedwczesną utratą zębów. Ta z kolei może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój mowy, szczęki i żuchwy oraz przyszłe ułożenie zębów stałych. O zęby mleczne u dzieci należy więc koniecznie dbać, z czym zgodni są wszyscy lekarze dentyści. W jaki sposób należy jednak to robić?

Jak dbać o zęby mleczne?

O dobrą kondycję jamy ustnej powinno się zacząć dbać już od pierwszych dni życia dziecka. Początkowo higiena jamy ustnej noworodka polega na przecieraniu dziąseł nasączonym letnią i przegotowaną wodą gazikiem. Kiedy natomiast wyrżnie się już pierwszy ząb, opisywane praktyki należy uzupełnić o delikatne jego czyszczenie produktami specjalnie dostosowanymi do wieku dziecka. Wraz w wyrżnięciem się kolejnych zębów i rozwojem dziecka można uzupełniać codzienną higienę jamy ustnej o korzystanie ze szczoteczki do zębów z miękkim włosiem oraz pasty do zębów z odpowiednim stężeniem fluoru. W pierwszych latach życia ciężar mycia zębów u dziecka spoczywa na jego rodzicach, a wraz z rozwojem malucha i zdobywaniem przez niego kolejnych umiejętności (w tym wypluwania nadmiaru pasty) można powoli zachęcać go do samodzielnego szczotkowania zębów - oczywiście wciąż odbywającego się wyłącznie pod kontrolą rodzica. Średnio szacowanym wiekiem dziecka, od którego może zacząć świadomą naukę samodzielnego mycia zębów, jest 7-8 lat. Prawidłowa higiena jamy ustnej dziecka powinna być połączona z regularnymi przeglądami stomatologicznymi, które umożliwiają szybkie wykrycie ewentualnej próchnicy (warto zaznaczyć, że w przypadku zębów mlecznych rozwija się bardzo szybko) i jej wyleczenie. Dobry stan zębów mlecznych dziecka przekłada się na późniejszy prawidłowy rozwój zębów stałych oraz ogólne zdrowie jamy ustnej, dlatego też należy o nie odpowiednio dbać.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów