Jak pokonać strach przed dentystą?

Szacuje się, że strach przed dentystą nazywany dentofobią dotyczy blisko połowy Polaków - zarówno dzieci, jak i dorosłych. W wielu przypadkach paniczny lęk powoduje, że pacjenci zwlekają możliwie jak najdłużej z pójściem do lekarza stomatologa, co niestety może nieść negatywne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej, a nawet całego organizmu człowieka. Ponadto, im później zostaje podjęte leczenie próchnicy, tym większa szansa na konieczność wykonania bolesnego zabiegu. Dlatego nie warto zwlekać i umawiać się na regularne wizyty u dentysty, które stanowią podstawę dla cieszenia się pięknymi, mocnymi oraz zdrowymi zębami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak pokonać strach przed dentystą, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Wizyty u dentysty podstawą zdrowia jamy ustnej

Nawet najdokładniejsze mycie zębów przebiegające zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej nie jest w stanie całkowicie zagwarantować braku pojawienia się próchnicy oraz innych chorób zębów i dziąseł. Niestety jednak prawie cztery miliony Polaków nie myje na co dzień zębów wcale, a o wiele więcej osób robi to w sposób niepoprawny. Codzienna higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona minimum dwoma przeglądami dentystycznymi w ciągu roku, podczas których wykonywane są higienizacja oraz kontrola stanu uzębienia i dziąseł. Lekarz stomatolog bada jamę ustną i wykrywa ewentualną próchnicę czy też inne choroby zębów oraz dziąseł. Zdiagnozowanie i wyleczenie ich we wczesnym etapie zwykle przebiega szybko i bezboleśnie, a przy tym wpływa pozytywnie na zdrowie jamy ustnej człowieka. Warto przy tym wiedzieć, że nieleczone choroby zębów i dziąseł mogą nieść liczne negatywne konsekwencje dla ogólnego zdrowia człowieka. Z tych powodów warto pokonać strach przed dentystą i zadbać o regularność wizyt w gabinecie stomatologicznym, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i jednocześnie maksymalnie ograniczyć ryzyko konieczności bolesnego leczenia.

Dlaczego boimy się dentysty?

Strach przed dentystą może mieć różne podłoże. Najczęściej związany jest z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa, na które składają się wspomnienia z bolesnych i nieprzyjemnych zabiegów. Są one tak głęboko zakorzenione w psychice wielu osób, że przed każdą wizytą u dentysty spodziewają się bólu. Bardzo często jest on jednak wyolbrzymiony, ponieważ współczesna stomatologia posiada wiele metod i różnego rodzaju znieczulenia znacząco łagodzące nieprzyjemne dolegliwości odczuwane podczas wykonywanych zabiegów. Znajdując się w gabinecie dentystycznym, czujemy się narażeni na rozmaite przykre doznania spotęgowane dodatkowo przez charakterystyczny zapach oraz dźwięki. Należy jednak pamiętać, jak ważne są regularne wizyty u dentysty dla zdrowia człowieka oraz jakie negatywne konsekwencje może nieść dla niego to zaniedbanie. Wielu dorosłych posiada przy tym niewłaściwy nawyk przenoszenia swojego lęku na dzieci, opowiadając im o osobistych negatywnych doświadczeniach związanych z bolesnym leczeniem zębów lub pokazując im własny strach przed wizytą. Zdecydowanie nie powinno się tego robić, ponieważ takie zachowania mają bardzo często ogromny wpływ na dzieci. Tym sposobem można nieświadomie przyczynić się do początków dentofobii u swoich pociech, która może później negatywnie oddziaływać na ich dorosłe życie.

Jak przełamać strach przed dentystą?

Dla przełamania strachu przed dentystą kluczowe jest uświadomienie sobie, jak ważne są regularne wizyty u stomatologa oraz jakie konsekwencje może nieść dla zdrowia ich nieprzestrzeganie. Współczesna stomatologia ogromnie się przy tym różni od znanych przykrych doświadczeń z dzieciństwa, które posiadają liczni dorośli. Obecnie istnieje wiele metod i znieczuleń pozwalających na możliwe jak najmniej bolesne przeprowadzenie zabiegu. W jaki sposób zatem przełamać swój lęk i zacząć umawiać się na regularne wizyty do gabinetu dentystycznego?

Oto kilka proponowanych przez nas rozwiązań:

  • wybierz lekarza stomatologa, który nie tylko zna się na swoim fachu, ale też jest życzliwy dla pacjenta i stwarza przyjazną atmosferę,
  • porozmawiaj z dentystą o swoim strachu, aby zadbał o odpowiednie podejście i atmosferę,
  • jeśli nie masz ku temu żadnych przeciwwskazań, możesz zdecydować się na korzystanie z różnego rodzaju znieczuleń wykonywanych w przypadku nieprzyjemnych i bolesnych zabiegów,
  • buduj u swojego dziecka jak najprzyjemniejsze wspomnienia związane z wizytą u dentysty (tłumacz mu znaczenie dbania o higienę jamy ustnej oraz unikaj pokazywania własnego strachu przed stomatologiem),
  • pilnuj regularności wizyt, dzięki czemu zwiększysz szansę na łatwe i bezbolesne leczenie ewentualnej próchnicy,
  • przed wizytą u dentysty staraj się gospodarować swój czas i zajmować myśli innymi sprawami (np. poprzez czytanie książki, słuchanie muzyki czy przeglądanie czasopisma),
  • w razie szczególnie złożonego problemu dentofobii, zwłaszcza gdy wszystkie stosowane metody jej zwalczania zawodzą, warto skonsultować się z psychologiem.


Powyższe metody na pokonanie strachu przed dentystą są jedynie przykładowe. Na każdego pacjenta mogą lepiej działać różne praktyki i rozwiązania. Podjęty trud w kierunku przezwyciężenia dentofobii z pewnością się opłaci, odwdzięczając się pięknym uśmiechem oraz zdrowiem jamy ustnej.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty po latach przerwy? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty po latach przerwy?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie przyprawy są najbardziej ryzykowne przy aftach? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie przyprawy są najbardziej ryzykowne przy aftach?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie płyny do płukania jamy ustnej mogą zaszkodzić przy aparacie? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie płyny do płukania jamy ustnej mogą zaszkodzić przy aparacie?
Miniaturne zdjęcie artykułu Dlaczego po regulacji aparatu boli i jak to przetrwać? Miniaturne zdjęcie artykułu Dlaczego po regulacji aparatu boli i jak to przetrwać?
Czerwone kropki w tle strony

Wiadomośc została wysłana!

Wypełnij wszystkie zaznaczone pola i zaznacz zgodę

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów