Ile powinno trwać mycie zębów?
Czas mycia zÄ™bów szacuje siÄ™ na okoÅ‚o trzy minuty, jednakże jest on tak naprawdÄ™ uzależniony od stosowanej szczoteczki do zÄ™bów i techniki szczotkowania. Na mycie zÄ™bów bardzo czÄ™sto poÅ›wiÄ™camy zbyt maÅ‚o czasu, robiÄ…c to w biegu i jedynie pobieżnie. Zanim zdecydujemy o zakoÅ„czeniu mycia zÄ™bów, najlepiej po prostu sprawdzić, czy zÄ™by sÄ… już wÅ‚aÅ›ciwie wyczyszczone poprzez przesuniÄ™cie po ich powierzchni jÄ™zykiem lub używanie specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, które majÄ… wskazać miejsca wymagajÄ…ce dokÅ‚adniejszego wyczyszczenia. Co ile natomiast należy myć zÄ™by? Czynność tÄ™ powinno siÄ™ wykonywać minimum dwa razy dziennie - przed lub po Å›niadaniu oraz wieczorem (po jedzeniu). OczywiÅ›cie warto myć zÄ™by częściej, najlepiej po każdym posiÅ‚ku, zwÅ‚aszcza w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego lub protezy.
Prawidłowa metoda mycia zębów
Mycie zÄ™bów nie powinno przebiegać chaotycznie i bez ustalonej techniki, ponieważ w tej sytuacji istnieje wiÄ™ksze ryzyko pominiÄ™cia niektórych miejsc w obrÄ™bie jamy ustnej. Możemy wymienić kilka technik, które sÄ… uznawane za skuteczne i sprawdzone. JednÄ… z nich jest na przykÅ‚ad metoda roll, czyli technika obrotowo-wymiatajÄ…ca. PodążajÄ…c za niÄ…, szczoteczka do zÄ™bów jest uÅ‚ożona pod kÄ…tem 45 stopni i porusza siÄ™ ruchem obrotowo-wymiatajÄ…cym. SzczoteczkÄ™ należy przesuwać od linii dziÄ…seÅ‚ do koron zÄ™bów, zachowujÄ…c przy tym jak najwiÄ™kszÄ… dokÅ‚adność.
Czyszczenie całej jamy ustnej
PrawidÅ‚owe umycie caÅ‚ej jamy ustnej wyÅ‚Ä…cznie szczoteczkÄ… do zÄ™bów jest wrÄ™cz niemożliwe do wykonania, ponieważ obejmuje ono również szczeliny miedzyzÄ™bowe, jÄ™zyk oraz wÅ‚aÅ›ciwie caÅ‚Ä… jamÄ™ ustnÄ…. W tym celu stosuje siÄ™ nić dentystycznÄ…, pÅ‚yn do pÅ‚ukania jamy ustnej oraz skrobaczkÄ™ do jÄ™zyka. Nitkowanie przestrzeni pomiÄ™dzy zÄ™bami stanowi pierwszy etap dbania o higienÄ™ jamy ustnej, dopiero nastÄ™pnie powinno siÄ™ przejść do szczotkowania zÄ™bów. JÄ™zyk natomiast można wyczyÅ›cić przy pomocy posiadanej szczoteczki do zÄ™bów lub dedykowanej tej czynnoÅ›ci skrobaczki. Z pozostaÅ‚ymi miejscami w obrÄ™bie jamy ustnej poradzi sobie pÅ‚yn do pÅ‚ukania jamy ustnej, którego czÄ™stotliwość stosowania powinna zostać uwzglÄ™dniona przez producenta na opakowaniu lub w instrukcji.
Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że prawidÅ‚owe mycie zÄ™bów to dość pracochÅ‚onny proces i dlatego miÄ™dzy innymi bardzo czÄ™sto nieprzestrzegany jest aż tak poważnie przez pacjentów. Jednakże zdrowe zÄ™by i dobra kondycja jamy ustnej sÄ… bardzo ważne pod wzglÄ™dem zdrowotnym, estetycznym i komfortowym. Należy jednoczeÅ›nie pamiÄ™tać, że nawet najbardziej dokÅ‚adne i systematyczne dbanie o higienÄ™ jamy ustnej nie jest w stanie zagwarantować, że na naszych zÄ™bach nie pojawi siÄ™ próchnica bÄ…dź inne ubytki. Z tej przyczyny konieczne sÄ… regularne wizyty kontrolne u lekarza dentysty, które powinny odbywać siÄ™ Å›rednio raz na póÅ‚ roku.