Czym są pleśniawki?
Pleśniawki możemy określić jako białawe wykwity, które przybierają nieregularną i bezkształtną postać, przez co swoim wyglądem przypominają zsiadłe mleko. Z tego właśnie powodu wielu rodziców myli te zmiany występujące u swoich pociech z pozostałościami po pokarmie. Choć najczęstszym miejscem ich występowania są język, podniebienie i wewnętrzna strona policzków, to bardzo rzadko zmiany te przenoszą się także na wargi oraz dziąsła. Za rozwój pleśniawek w jamie ustnej odpowiada nadmierny rozrost drożdżaków z grupy Candida (mowa w szczególności o drożdżaku Candida albicans), które znajdują się w organizmie każdego człowieka. U osób między innymi z obniżoną odpornością, niedbających dostatecznie o higienę jamy ustnej oraz mających wcześniej bliski kontakt z osobą zakażoną (np. jedzenie posiłku przy użyciu tych samych sztućców) nietrudno jednak o rozwój tej infekcji grzybiczej.
Jakie są objawy pleśniawek?
Poza widocznymi gołym okiem objawami pleśniawek, czyli powstawaniem białawych wykwitów w różnych częściach jamy ustnej, to zazwyczaj towarzyszą im również inne dolegliwości. Zdarza się oczywiście, że niektóre osoby nie doświadczają ich w ogóle lub w małym stopniu nasilenia, to u innych dyskomfort i ból pleśniawek przybierają bardzo uciążliwą formę. Czasami pacjentom towarzyszą również: nieprzyjemne pieczenie w jamie ustnej, trudności występujące podczas mówienia i jedzenia, suchość w ustach, zaburzenia smaku oraz ogólnie rozumiane złe samopoczucie. Nie tylko ze względu na uciążliwość objawów, pleśniawki w jamie ustnej powinny zostać skonsultowane ze specjalistą celem wdrożenia odpowiedniego leczenia (zazwyczaj odbywa się ono poprzez stosowanie preparatów o właściwościach przeciwgrzybiczych, które są przeznaczone do miejscowego stosowania). Jeżeli nie ma uzasadnionych podejrzeń, że pleśniawki w jamie ustnej stanowią objaw poważniejszych problemów zdrowotnych, leczenie przebiega sprawnie i bez konieczności doustnego stosowania antybiotyków.
Ból związany z pleśniawkami
Osoby, które zmagają się z pleśniawkami w jamie ustnej, bardzo często skarżą się na ból związany z obecnością tych zmian grzybiczych. Jak skutecznie radzić sobie z tym objawem, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz komfortem codziennego funkcjonowania? Podstawą jest oczywiście konsultacja z lekarzem, który posiada stosowną wiedzę i narzędzia umożliwiające zdiagnozowanie pleśniawek oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Można się też spotkać z wieloma domowymi metodami i środkami łagodzącymi objawy pleśniawek, których stosowanie również może zlecić specjalista. Łagodzeniu objawów pleśniawek w jamie ustnej, włączając w to dolegliwości bólowe, został również zadedykowany opracowany przez nas żel na pleśniawki AFTIDENT®, który posiada specjalnie dobrany skład odpowiedzialny za wielopłaszczyznowe działanie produktu. Jeśli chodzi o ból pleśniawek, zawarty w maści na pleśniawki AFTIDENT® mentol wykazuje właściwości chłodzące i znieczulające. Ponadto, produkt ten przyspiesza regenerację uszkodzonej błony śluzowej, za co odpowiadają deksopantenol, alantoina oraz hialuronian sodu. Z kolei gliceryna zapewnia odpowiednie nawilżenie miejsca aplikacji, chroniąc je przed przesuszeniem.
Najlepszym potwierdzeniem dla cennych właściwości naszej maści na pleśniawki AFTIDENT® jest fakt, że została ona nagrodzona Medalem Najwyższej Jakości na targach stomatologicznych Krakdent w 2023 roku. Więcej informacji na temat składu, sposobu działania i możliwych zastosowań tego produktu kosmetycznego znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.