Jak radzić sobie z zapaleniem dziąseł?

Zapalenie dziąseł stanowi powszechną dolegliwość stomatologiczną, która najczęściej jest spowodowana nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Wiąże się ona z nieprzyjemnymi dla pacjenta objawami, a nieleczona może przerodzić się w o wiele poważniejsze choroby przyzębia. W skrajnych sytuacjach mogą skutkować nawet przedwczesną utratą zębów. Z tych powodów nie należy lekceważyć podejrzewanego u siebie zapalenia dziąseł i skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Czym właściwie jest zapalenie dziąseł? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości? Więcej na ten temat znajdą Państwo w dalszej części niniejszego artykułu.

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to często występująca dolegliwość stomatologiczna, która dotyczy pacjentów w każdym wieku. Jeśli zostanie podjęte odpowiednie leczenie, problem zazwyczaj jest szybko rozwiązywany i odbywa się to bez zbędnych komplikacji. Wbrew pozorom na początkowym etapie rozwoju zapalenia dziąseł rzadko kiedy pojawia się ból, a zaczerwienienie, obrzęk i wrażliwość dziąseł. Częstym objawem tej dolegliwości stomatologicznej jest krwawienie dziąseł, do którego zwykle dochodzi podczas mycia zębów. W większości przypadków dopiero wraz z postępowaniem zapalenia zaczyna występować coraz bardziej dotkliwy ból. Nieleczone zapalenie dziąseł może się pogłębić i przerodzić w poważniejsze problemy zdrowotne, jak choćby zapalenie przyzębia prowadzące do przedwczesnej utraty zębów.

Zapalenie dziąseł - dlaczego powstaje?

Najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia dziąseł jest brak lub wykonywana nieprawidłowo higiena jamy ustnej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niedokładne i niesystematyczne mycie zębów powoduje odkładanie się płytki nazębnej, która nieusunięta odpowiednio wcześnie przemienia się w kamień nazębny - niemożliwy do samodzielnego wyczyszczenia przy użyciu szczoteczki do zębów. Gromadząca się w nadmiarze płytka nazębna odpowiada za występowanie w jamie ustnej toksyn podrażniających dziąsła. Dlatego warto regularnie dbać o higienę jamy ustnej i dokładnie usuwać płytkę nazębną, a w razie jej zmineralizowania się lekarz dentysta może wykonać zabieg higienizacji. Oczywiście przyczyn zapalenia dziąseł jest o wiele więcej, a wśród nich warto wskazać: palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowy sposób odżywiania się (zwłaszcza spożywanie pokarmów ubogich w witaminy i minerały), stosowanie poszczególnych leków, zmaganie się z niektórymi chorobami oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek noszenia stałego aparatu ortodontycznego bądź źle dopasowanej protezy (łagodzeniu objawów tych urazów oraz przyspieszaniu procesu ich gojenia służy opracowany przez nas żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT®).

Jak radzić sobie z zapaleniem dziąseł?

Podejrzewane u siebie zapalenie dziąseł powinno przede wszystkim zostać skonsultowane z lekarzem stomatologiem, który zaleci pacjentowi odpowiednie czynności bądź wdroży najlepszą w danej sytuacji metodę leczenia. Możemy jednak wskazać najczęściej wykorzystywane sposoby radzenia sobie z zapaleniem dziąseł, których skuteczność w dużej mierze jest zależna od stopnia zaawansowania omawianej w niniejszym artykule dolegliwości stomatologicznej. Podczas leczenia zapalenia dziąseł podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej, która opiera się na szczotkowaniu zębów, nitkowaniu szczelin pomiędzy nimi, płukaniu jamy ustnej specjalnie przeznaczonym do tego celu produktem oraz czyszczeniu języka. Na rynku istnieje również wiele past do zębów i innych produktów przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej, które są specjalnie zadedykowane w przypadku zmagania się z różnymi dolegliwościami dziąseł. W razie nagromadzenia się dużej ilości kamienia nazębnego lekarz stomatolog wykonuje odpowiednio dobrany zabieg higienizacji, a przy szczególnie zaawansowanym problemie zapalenia dziąseł może również wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów