Te uciążliwe dolegliwości mogą znacznie utrudniać karmienie, negatywnie wpływać na samopoczucie dziecka oraz zakłócać jego sen. Z tego powodu nie należy lekceważyć obecności pleśniawek w jamie ustnej najmłodszych. W kontekście leczenia pleśniawek warto wspomnieć, że maść na pleśniawki Aftident® jest przeznaczona dla dzieci powyżej szóstego roku życia, a jej stosowanie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem dentystą.
Rozpoznanie pleśniawek u niemowląt
Pleśniawki są wynikiem zakażenia drożdżakami z grupy Candida (w większości przypadków mamy do czynienia z drożdżakiem Candida albicans), do którego dochodzi w jamie ustnej. Jako że jest to infekcja grzybicza, istnieje ryzyko zarażenia się od innej osoby. Na przykład, jeśli drożdżaki Candida są obecne w drogach rodnych matki, noworodki mogą zarazić się pleśniawkami podczas porodu naturalnego. Typowymi objawami pleśniawek są białe plamki w jamie ustnej dziecka lokalizujące się zwykle na języku, policzkach i podniebieniu, które przypominają twarożek lub zsiadłe mleko. Jednakże w przeciwieństwie do tych produktów, usunięcie tych wykwitów jest bolesne i może powodować krwawienie. Dzieci z pleśniawkami mogą wykazywać niepokój, drażliwość, ból, dyskomfort oraz brak apetytu. W przypadku wystąpienia pleśniawek zaleca się konsultację z lekarzem, który może zalecić odpowiednią terapię, a dla dzieci powyżej szóstego roku życia może zalecić stosowanie żelu na pleśniawki Aftident®
Przyczyny pleśniawek u niemowląt
Zakażenie drożdżakiem Candida jest główną przyczyną powstawania pleśniawek w jamie ustnej, przy czym szczególnie narażone są noworodki i niemowlęta ze słabo rozwiniętym układem odpornościowym. Wśród czynników ryzyka występowania pleśniawek znajdują się: wcześniactwo; drożdżyca pochwy u matki w trakcie porodu lub ciąży; brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, która jest ważna od pierwszych dni życia dziecka; a także choroby takie jak cukrzyca czy nowotwory. Do listy dołącza się również leczenie antybiotykami, karmienie piersią w przypadku zainfekowanej piersi oraz używanie brudnych smoczków, zabawek i innych przedmiotów, z którymi dziecko ma kontakt i które często wkłada do buzi.