Jak sobie radzić z aftami nawracającymi w jamie ustnej?

Afty nawracające (czyli RAS) możemy u siebie podejrzewać, jeśli borykamy się z tymi ubytkami błony śluzowej więcej niż raz w roku. Same w sobie afty nie stanowią niebezpiecznej dla zdrowia i życia dolegliwości. Tym nadżerkom lub owrzodzeniu pod postacią białego bądź żółtego nalotu otoczonego zaczerwienieniem związanym ze stanem zapalnym towarzyszą jednak dość nieprzyjemne objawy, takie jak ból czy dyskomfort zwykle odczuwane silniej podczas mówienia, jedzenia oraz przełykania. Już przez wzgląd na te kwestie warto nie lekceważyć problemu aft nawracających, które mogą mieć mniej lub bardziej poważne przyczyny powstawania. Jak radzić sobie z aftami nawracającymi? Skąd się one biorą i w jaki sposób można im zapobiegać? Poniżej znajdą Państwo praktyczne wskazówki na ten temat.

Jak sobie radzić z aftami nawracającymi w jamie ustnej?

Skąd bierze się aftoza nawrotowa?

Przyczyn powstawania aft nawracających jest wiele, wśród nich można między innymi wymienić: przewlekły stres, niewłaściwą dietę, alergie pokarmowe, uszkodzenia mechaniczne, nieprawidłową higienę jamy ustnej, niedobory odżywcze, zaburzenia immunologiczne, czynniki genetyczne, wychodzące ósemki, choroby zębów, jak również znacznie poważniejsze problemy zdrowotne (takie jak np. celiakii, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Behceta czy choroba Leśniowskiego-Crohna). Dlatego też w przypadku podejrzewania u siebie aftozy nawrotowej, powinno się skonsultować z lekarzem w celu zdiagnozowania problemu i ustalenia jego przyczyny (nawet jeśli mamy pewne przypuszczenia w tym zakresie, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ich potwierdzenia lub zdementowania poprzez odpowiednie badania).

Afty nawracające - jak im zapobiegać?

W zależności od przyczyny występowania w naszej jamie ustnej aft nawracających, można częściowo im zapobiegać. Podstawowa profilaktyka w tym zakresie odbywa się poprzez prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej (mycie zębów w czterech etapach, przez trzy minuty i co najmniej dwa razy dziennie) oraz regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa. Pomocne w tym zakresie może również okazać się zdrowe odżywanie się, prowadzenie aktywnego trybu życia oraz możliwie jak najbardziej oszczędzanie sobie sytuacji powodujących stres, np. w pracy. Ze względu na etiologię nawracającego aftowego zapalenia jamy ustnej nie zawsze istnieje możliwość, aby zapobiegać powstawaniu aft - przykładowo choćby, jeśli ich występowanie jest podyktowane uwarunkowaniami genetycznymi.

Afty nawracające - jak sobie z nimi radzić?

Aby zdiagnozować afty nawracające wraz z ustaleniem jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem, który dodatkowo może wskazać konkretną metodę leczenia. Jednakże radzenie sobie z aftami polega zazwyczaj na łagodzeniu nieprzyjemnych i bolesnych ich objawów poprzez miejscowe stosowanie produktów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej. AFTIDENT® jest żelem do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej, który odpowiada za zmniejszenie bólu oraz dyskomfortu dzięki swemu działaniu chłodzącemu i znieczulającemu. Produkt zawiera w swoim składzie mentol, który szybko przynosi ulgę. Żel AFTIDENT® bardzo łatwo się nakłada - wystarczy nanieść go bezpośrednio na miejsce występowania afty (zalecane jest niespożywanie żadnych pokarmów ani niepicie przez około pół godziny). Efekty powinny być już widoczne po kilku dniach.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki