Jak zapobiegać aftom i łagodzić ich objawy?

Chociaż afty w jamie ustnej nie są niebezpieczne dla zdrowia, powodują znaczne niedogodności podczas codziennego funkcjonowania, zwłaszcza przy spożywaniu kwaśnych lub pikantnych pokarmów. Te bolesne zmiany w obrębie błonie śluzowej jamy ustnej mogą negatywnie wpływać na nastrój i komfort codziennego funkcjonowania. Absolutnie nie należy ich ignorować, ponieważ ich skłonność do częstego nawracania może być związana ze zmaganiem się organizmu z innymi schorzeniami lub chorobami. W takiej sytuacji zalecany jest kontakt z lekarzem w celu ustalenia źródła problemu. Możliwe jest również stosowanie produktów, takich jak maść na afty Aftident®, łagodzących objawy tych ubytków błony śluzowej i przyspieszających regenerację uszkodzonych tkanek.

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Definicja i rodzaje aft

Afty to pojedyncze nadżerki lub występujące w formie skupisk owrzodzenia w jamie ustnej, które pojawiają się po wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu, wargach lub języku. Występują cztery rodzaje aft, różniące się między sobą przyczynami, objawami i czasem gojenia. Charakterystycznymi dolegliwościami występującymi u większości osób przed pojawieniem się afty są mrowienie i swędzenie, a później widoczny jest żółty lub biały nalot otoczony zaczerwienieniem, będącym sygnałem dla stanu zapalnego. Afty w jamie ustnej często powodują silny ból i dyskomfort, szczególnie podczas jedzenia. Łagodzeniu tych nieprzyjemnych objawów został zadedykowany żel na afty Aftident®, który również przyspiesza gojenie się tych ubytków błony śluzowej.

Objawy i przyczyny powstawania aft

Chociaż rozmiar aft może się wahać (od 0,5 mm do kilku centymetrów), najczęstszym ich typem są małe afty Mikulicza, które łatwo i szybko się leczą, ale niestety mają tendencję do ponownego powstawania. Z kolei afty Suttona są większe i boleśniejsze, a czasem pozostawiają po zagojeniu się blizny. Wśród przyczyn powstawania w jamie ustnej aft wymienia się przede wszystkim: uszkodzenia mechaniczne, niewłaściwą higienę jamy ustnej, nieodpowiednią dietę ubogą w minerały i witaminy, próchnicę oraz inne choroby zębów, a także czynniki genetyczne, stres, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne. Warto wspomnieć, że istnieją również charakterystyczne dla niemowląt i małych dzieci afty Bednara oraz afty opryszczkopodobne, które są zbliżone swym wyglądem do opryszczki pierwotnej.

Profilaktyka aft

Zapobieganie aftom obejmuje zdrowy styl życia, odpowiednią dietę i prawidłowo przestrzeganą higienę jamy ustnej. Istotne jest między innymi stosowanie past do zębów bez dodecylosiarczanu sodu w składzie (substancja ta może być odpowiedzialna za występujące w jamie ustnej afty), unikanie uszkodzeń mechanicznych poprzez niekorzystanie ze szczoteczki do zębów ze zbyt twardym włosiem oraz regularne wizyty u dentysty. Częste afty mogą być też sygnałem braku witamin i minerałów lub innych schorzeń. Dlatego w przypadku zauważenia u siebie tego problemu zalecany jest kontakt z lekarzem w celu przeprowadzenia stosownych badań i ustalenia źródła występowania tych ubytków błony śluzowej.

Łagodzenie objawów i leczenie aft

Afty zazwyczaj goją się samoistnie, a nieprzyjemne dolegliwości bólowe i temu podobne objawy można złagodzić poprzez stosowanie maści na afty Aftident®. Produkt ten przyspiesza gojenie, chroni i pielęgnuje błonę śluzową, działając chłodząco i znieczulająco. Należy oczywiście pamiętać, że problem często występujących w jamie ustnej aft powinien zostać skonsultowany z lekarzem, a sam żel na afty Aftident® może być stosowany u dzieci powyżej 6. roku - także po wcześniejszym kontakcie z dentystą. Więcej informacji na temat tego produktu kosmetycznego znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów