Definicja i rodzaje aft
Afty to pojedyncze nadżerki lub występujące w formie skupisk owrzodzenia w jamie ustnej, które pojawiają się po wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu, wargach lub języku. Występują cztery rodzaje aft, różniące się między sobą przyczynami, objawami i czasem gojenia. Charakterystycznymi dolegliwościami występującymi u większości osób przed pojawieniem się afty są mrowienie i swędzenie, a później widoczny jest żółty lub biały nalot otoczony zaczerwienieniem, będącym sygnałem dla stanu zapalnego. Afty w jamie ustnej często powodują silny ból i dyskomfort, szczególnie podczas jedzenia. Łagodzeniu tych nieprzyjemnych objawów został zadedykowany żel na afty Aftident®, który również przyspiesza gojenie się tych ubytków błony śluzowej.
Objawy i przyczyny powstawania aft
Chociaż rozmiar aft może się wahać (od 0,5 mm do kilku centymetrów), najczęstszym ich typem są małe afty Mikulicza, które łatwo i szybko się leczą, ale niestety mają tendencję do ponownego powstawania. Z kolei afty Suttona są większe i boleśniejsze, a czasem pozostawiają po zagojeniu się blizny. Wśród przyczyn powstawania w jamie ustnej aft wymienia się przede wszystkim: uszkodzenia mechaniczne, niewłaściwą higienę jamy ustnej, nieodpowiednią dietę ubogą w minerały i witaminy, próchnicę oraz inne choroby zębów, a także czynniki genetyczne, stres, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne. Warto wspomnieć, że istnieją również charakterystyczne dla niemowląt i małych dzieci afty Bednara oraz afty opryszczkopodobne, które są zbliżone swym wyglądem do opryszczki pierwotnej.
Profilaktyka aft
Zapobieganie aftom obejmuje zdrowy styl życia, odpowiednią dietę i prawidłowo przestrzeganą higienę jamy ustnej. Istotne jest między innymi stosowanie past do zębów bez dodecylosiarczanu sodu w składzie (substancja ta może być odpowiedzialna za występujące w jamie ustnej afty), unikanie uszkodzeń mechanicznych poprzez niekorzystanie ze szczoteczki do zębów ze zbyt twardym włosiem oraz regularne wizyty u dentysty. Częste afty mogą być też sygnałem braku witamin i minerałów lub innych schorzeń. Dlatego w przypadku zauważenia u siebie tego problemu zalecany jest kontakt z lekarzem w celu przeprowadzenia stosownych badań i ustalenia źródła występowania tych ubytków błony śluzowej.