Jak zapobiegać próchnicy? – Skuteczne nawyki higieny jamy ustnej

Próchnica to współcześnie najpowszechniejsza choroba zębów, która dotyczy zdecydowanej większości Polaków. Leczenie ubytków próchnicowych nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest konieczne dla zdrowia całego organizmu człowieka. O wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak profilaktyka niż leczenie - tak też jest w przypadku próchnicy. Jakie zdrowe nawyki można wprowadzić do codziennej higieny jamy ustnej, aby uniknąć próchnicy? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu, w której przedstawiamy kilka skutecznych sposobów.

Jak zapobiegać próchnicy? – Skuteczne nawyki higieny jamy ustnej

Jakie są przyczyny powstawania próchnicy?

Próchnica zębów to choroba, którą wywołują bakterie próchnicotwórcze (głównie są to: Streptococcus mutans oraz Lactobacillus acidophilus). Do ich zagnieżdżenia się w jamie ustnej dochodzi najczęściej z powodu niedokładnego bądź nieregularnego dbania o higienę jamy ustnej, spożywania słodkich i lepkich pokarmów oraz częstego podjadania przekąsek pomiędzy posiłkami. Szczególnie narażone na ryzyko próchnicy są również osoby borykające się z problemem cofających się dziąseł, ponieważ płytka nazębna może u nich odkładać się w miejscach niechronionych odpowiednio przez szkliwo - a więc i bardziej podatnych na rozwój próchnicy. Tendencja do powstawania próchnicy na zębach jest także uwarunkowana genetycznie. Może się zatem zdarzyć, że wystąpi ona na zębach pacjenta pomimo przestrzegania zasad codziennej higieny jamy ustnej. Absolutnie nie należy jednak rezygnować z wdrażania prawidłowych nawyków, ponieważ zdecydowanie zmniejszają ryzyko powstawania ubytków próchnicowych, a systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym umożliwiają ewentualne wczesne ich wykrycie.

Jak zapobiegać próchnicy?

Podstawą dla zachowania dobrego zdrowia jamy ustnej jest regularne i staranne mycie zębów, które koniecznie należy uzupełnić o systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym. W trakcie ich trwania lekarz stomatolog bada stan uzębienia, jak również w razie potrzeby może wykonać różne zabiegi higienizacji jamy ustnej, których celem jest usunięcie osadów, przebarwień oraz nagromadzonego kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest szczególnie niebezpieczny w kontekście rozwoju próchnicy, ponieważ znajdują się w nim bakterie przyczyniające się do powstawania ubytków próchnicowych. Kolejną istotną kwestią dla profilaktyki próchnicy jest zdrowa dieta. Szczególnie warto ograniczyć spożycie produktów zawierających cukry oraz przekąsek oblepiających zęby. Niekorzystny wpływ na ryzyko próchnicy mają również picie kawy i herbaty. Jeśli Państwo piją te gorące napoje, warto umyć zęby po upływie co najmniej pół godziny od ich spożycia.

Higiena jamy ustnej podstawą zdrowia

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna dla profilaktyki próchnicy. Mycie zębów przywraca środowisku jamy ustnej odpowiednie pH i usuwa z niej resztki pokarmu oraz bakterie. Gromadzą się one nie tylko na powierzchni zębów, a w głównej mierze w szczelinach pomiędzy nimi i pozostałych obszarach jamy ustnej. Dlatego staranność codziennych nawyków ma ogromne znaczenie. Samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające, ponieważ szczoteczka nie dotrze w każde miejsce w obrębie jamy ustnej. Aby to było możliwe, mycie zębów należy uzupełnić o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, płukanie jamy ustnej specjalną płukanką oraz czyszczenie języka. Prawidłowe mycie zębów to nie tylko kwestia zdrowia jamy ustnej, ale też ogólnego stanu organizmu, estetyki uśmiechu i samopoczucia. Warto pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej, ponieważ dzięki niej można się ustrzec przed ubytkami próchnicowymi i innymi chorobami zębów skutkującymi nieprzyjemnym oraz kosztownym leczeniem stomatologicznym.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki