Jak zmniejszyć ryzyko próchnicy u dzieci?

Próchnica stanowi powszechną chorobę zębów wśród dzieci w różnym wieku, włączając w to także niemowlęta. Ma na to wpływ kilka czynników, a bagatelizowanie rozwijającej się próchnicy może nieść wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej pacjentów. Mleczne zęby dzieci są nie tylko bardziej podatne na powstawanie próchnicy, ale również za ten stan rzeczy odpowiadają: niewłaściwe nawyki żywieniowe, niestaranna i nieregularna higiena jamy ustnej, nieprzestrzeganie zaleceń dentysty względem częstotliwości wykonywania przeglądów stomatologicznych oraz brak odpowiedniego poziomu wiedzy i świadomości wśród rodziców. W przypadku posiadania przez dzieci ubytków próchnicowych ich leczenie stanowi wręcz konieczność, a jeszcze lepiej zapobiegać ich powstawaniu. W dalszej części niniejszego artykułu podpowiadamy Państwu, w jaki spos

Jak zmniejszyć ryzyko próchnicy u dzieci?

Najczęstsze przyczyny próchnicy u dzieci

Uzębienie dzieci jest bardziej podatne na rozwój próchnicy już z samego tego powodu, że tak zwane "mleczaki" posiadają cieńsze szkliwo niż zęby stałe, a przy tym są o wiele słabiej zmineralizowane. Ponadto, dzieci często nie dbają dostatecznie o higienę jamy ustnej, spożywają dużą ilość słodkich oraz słonych przekąsek czy niekiedy traktują mycie zębów wyłącznie jako zabawę. Należy oczywiście cały czas pamiętać, że dzieciństwo rządzi się swoimi prawami i trudno wymagać od smyków posiadania sposobu myślenia dorosłych osób. Z tego właśnie powodu zadbanie o odpowiednie nawyki dziecka jest przede wszystkim po stronie rodziców lub opiekunów, którzy mogą wdrożyć różne rozwiązania i kroki celem zmniejszenia próchnicy u swoich pociech. Natomiast w razie jej powstawania powinni jak najszybciej zareagować i umówić dziecko na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Jako że jedną z głównych przyczyn próchnicy u dzieci jest dieta bogata w cukry połączona często z innymi złymi nawykami żywieniowymi, zwrócenie uwagi na to, co i kiedy jedzą lub piją nasze dzieci, znacząco zmniejszy ryzyko rozwoju próchnicy. Nie da się ukryć, że niewłaściwe nawyki żywieniowe nie stanowią najprostszych w modyfikacji, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Jednakże stopniowo można wdrażać kolejne kroki, które pozwolą na zachowanie zdrowego umiaru i jednoczesne zmniejszenie ryzyka próchnicy. Wśród nich możemy między innymi wskazać: unikanie spożywania słodzonych napojów; ograniczenie jedzenia słodyczy, które mogą zostać zastąpione równie smacznymi alternatywami; częste podjadanie słonych przekąsek oraz zbyt mała ilość i owoców w diecie.

Kolejną jedną z najczęściej występujących przyczyn próchnicy u dzieci jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub całkowity jej brak. Z tego powodu warto już od najmłodszych lat uczyć swoją pociechę zdrowych nawyków, biorąc na siebie trud mycia zębów dziecka. Zbyt szybkie pozwolenie mu na samodzielne szczotkowanie zębów w momencie, kiedy nie potrafi jeszcze tego poprawnie i starannie wykonywać stanowi jeszcze jeden z powodów powstawania próchnicy u dzieci. Omawiane w niniejszym artykule metody zmniejszenia ryzyka próchnicy u dzieci pokazują, że podstawą jest wiedza i działania rodziców oraz opiekunów, którzy również powinni zadbać o: umawianie dziecka na systematyczne przeglądy dentystyczne, stosowanie odpowiednich produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej (specjalnie dostosowanych do wieku dziecka) oraz wymianę szczoteczki na nową nie później niż co trzy miesiące.

Leczenie próchnicy u dzieci

Jeśli jednak na zębach dziecka już pojawi się próchnica, absolutnie nie powinno się jej lekceważyć i możliwie jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Może się na przykład okazać, że zaczernienie w okolicach zęba wzięte przez nas za próchnicę niekoniecznie jest nią w rzeczywistości, jednakże konieczne jest sprawdzenie tej kwestii przez lekarza dentystę. Przebieg leczenia próchnicy u dziecka uzależniony jest od stopnia zaawansowania danej zmiany próchnicowej, wieku pacjenta oraz ogólnego stanu jego zdrowia. Jeśli próchnica znajduje się we wczesnym stadium rozwoju i objawia się poprzez białe plamki na zębach, nie zawsze konieczna jest inwazyjna metoda polegająca na usunięciu zepsutej części zęba i włożeniu na jej miejsce wypełnienia. W niektórych sytuacjach dentysta może zalecić szczególne zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz stosowanie preparatów fluorkowych posiadających odpowiednie właściwości.

Leczenie próchnicy zębów, włączając w to tak zwane "mleczaki", jest niezwykle ważne nie tylko pod kątem estetyki uśmiechu. Ewentualna przedwczesna utrata zębów spowodowana próchnicą może odpowiadać między innymi za: zapalenie okostnej, nieprawidłowości rozwojowe zgryzu oraz niekiedy także różne choroby ogólnoustrojowe.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki