Jak zwalczać afty na języku?

Afta na języku jest dość powszechną dolegliwością jamy ustnej wiążącą się często z bólem i dyskomfortem, które mogą wpłynąć na obniżenie apetytu i ogólnego komfortu życia. Ta nadżerka może być spowodowana przez szereg czynników - od uwarunkowań genetycznych począwszy, a na poważniejszych chorobach kończąc. Afta na języku zazwyczaj znika samoistnie w ciągu od 2 do 6 tygodni. Mimo że leczenie aft skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów przy pomocy produktów przeznaczonych do miejscowego stosowania, takich jak opracowana przez nas maść na afty Aftident®, ważne jest również rozpoznanie podstawowych przyczyn ich powstawania, co może pomóc w zapobieganiu ich przyszłym nawrotom. Zapewnienie właściwej higieny jamy ustnej oraz stosowanie zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały to dodatkowe środki, które mogą wspierać proces zapobiegania i leczenia aft.

Jak zwalczać afty na języku?

Rodzaje aft i ich charakterystyka

Chociaż afty to bolesne nadżerki lub owrzodzenia występujące w obrębie całej jamy ustnej, w niniejszym artykule skupiliśmy się na przybliżeniu zagadnienia aft na języku. Są łatwo rozpoznawalne ze względu na charakterystyczną czerwoną obwódkę otaczającą żółty lub biały nalot. Te ubytki błony śluzowej jamy ustnej mogą występować pojedynczo (jak w przypadku aft Mikulicza i Suttona) lub grupowo (mowa o aftach opryszczkopodobnych). Różne typy aft cechują się różnym czasem gojenia - od około 2 tygodni dla aft Mikulicza do nawet 6 tygodni dla aft Suttona. Ostatnie wymienione, inaczej określane jako afty duże, są szczególnie uciążliwe ze względu na długi czas regeneracji błony śluzowej i możliwość pozostawiania blizn. W łagodzeniu objawów każdego typu aft pomocny okazuje się żel na afty Aftident®, który przynosi ulgę w bólu i wspomaga proces leczenia.

Czynniki powodujące afty

Przyczyny powstawania aft na języku są zróżnicowane i mogą wynikać z wielu czynników, wśród których możemy przede wszystkim wskazać: genetyczne predyspozycje, chroniczny stres, niewłaściwą higienę jamy ustnej (niestety u niektórych osób ma miejsce całkowity jej brak), urazy mechaniczne spowodowane zbyt twardym włosiem szczoteczki do zębów bądź stałym aparatem ortodontycznym czy też niedobory witamin lub minerałów. Nawracające afty w jamie ustnej mogą niekiedy wskazywać na obecność poważniejszych schorzeń, np. takich jak celiakii i choroba Leśniowskiego-Crohna. W przypadku częstych nawrotów aft konieczna jest konsultacja lekarska w celu zdiagnozowania przyczyny problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Przykładowo, stosowanie maści na afty Aftident® może być częścią terapii łagodzącej objawy i wspierającej proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Metody radzenia sobie z aftami

Leczenie aft na języku zazwyczaj koncentruje się na łagodzeniu objawów, co często osiąga się za pomocą specjalnie przeznaczonych do miejscowego stosowania preparatów, takich jak żel na afty Aftident®. Ta maść na rany jamy ustnej działa chłodząco i znieczulająco, chroniąc jednocześnie przed dalszymi podrażnieniami. Jego składniki, w tym przede wszystkim mentol, przynoszą natychmiastową ulgę i wspomagają regenerację błony śluzowej. Maść na afty Aftident® jest odpowiednia dla dzieci powyżej 6. roku życia, jednak zawsze zaleca się konsultację z lekarzem dentystą przed rozpoczęciem stosowania u dzieci w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności leczenia.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki