Jakie codzienne nawyki szkodzą Twoim zębom?

Chyba każdy z nas ma swoje nawyki, które wykonujemy mniej lub bardziej świadomie w stresowych, wymagających pełnego skupienia czy też wynikających ze zwykłego zamyślenia się sytuacjach. Warto jednak mieć na uwadze, że część z nich może być szkodliwa dla naszych zębów i dziąseł. O jakich nawykach mowa? Których z nich należy unikać? Jak sobie z nimi radzić? Wbrew pozorom dotyczą one bardzo dużej grupy nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Zapraszamy zatem wszystkich do lektury niniejszego artykułu!

Jakie codzienne nawyki szkodzą Twoim zębom?

Obgryzanie paznokci

Jednym z częściej występujących u dzieci i dorosłych nawyków, które mają zły wpływ na zdrowie jamy ustnej, jest obgryzanie paznokci i skórek. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że praktyka ta przekłada się nie tylko na estetykę dłoni, ale również na zdrowie zębów i właściwie całej jamy ustnej. Regularne obgryzanie paznokci może choćby doprowadzić do ścierania się szkliwa oraz rozwoju różnych infekcji w obrębie jamy ustnej. Pod paznokciami znajduje się bowiem ogromna ilość bakterii, która tym sposobem przedostaje się do naszej jamy ustnej. Jak radzić sobie z tym nawykiem, który bardzo często jest wykonywany nieświadomie w stresowych sytuacjach? Sprawdzającym się często rozwiązaniem jest malowanie paznokci specjalnym lakierem o gorzkim posmaku, który ma na celu zniechęcić od dalszego wkładania paznokci do ust.

Gryzienie przedmiotów

Niektóre osoby, kiedy się stresują, zamyślają czy mocno nad czymś skupiają, gryzą różne przedmioty. Najczęściej są to końcówki długopisów lub ołówków oraz oprawki okularów. Nacisk na zęby i dziąsła wynikający z gryzienia tych przedmiotów może skutkować pęknięciami szkliwa lub innymi problemami z zębami. O ile gryzienie długopisu bądź ołówka zwykle jest nie do końca świadomie wykonywaną czynnością, o tyle niektóre osoby niekiedy wykorzystują zęby jako narzędzie, np. do otworzenia butelki piwa, paczki chipsów czy ucięcia kawałka taśmy klejącej. Stanowczo odradzamy wykorzystywania zębów do takich celów, ponieważ można tym sposobem doprowadzić do trwałych ich uszkodzeń.

Ssanie kciuka

Kolejnym szkodliwym dla zdrowia jamy ustnej nawykiem jest ssanie kciuka, które jest raczej typowe dla niemowląt i małych dzieci. Zdarza się jednak niekiedy, że czynność tą nieświadomie wykonują również dorośli. Nawyk ten może wpłynąć negatywnie na zęby, jak również w zasadzie na całą jamę ustną. Na naszych paznokciach oraz skórze gromadzą się bakterie, które mogą spowodować różne infekcje w jamie ustnej. Ponadto, podczas ssania kciuka istnieje ryzyko podrażnienia paznokciem wewnętrznej strony policzków, a tak powstałe urazy mechaniczne mogą przerodzić się w o wiele poważniejsze problemy, jak choćby afty.

Inne niezdrowe dla zębów praktyki

Na tym oczywiście nie koniec szkodliwych dla zębów nawyków, ponieważ można między innymi zaliczyć do nich nieprawidłową higienę jamy ustnej - również zbyt częste i zbyt mocne szczotkowanie zębów bądź korzystanie ze szczoteczki do zębów ze zbyt twardym włosiem. Warto również pamiętać o tym, że picie i spożywanie niektórych produktów może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia zębów. Można tutaj choćby wskazać cytrynę, która mimo że niesie wiele korzyści dla ogólnego stanu zdrowia człowieka, to również odpowiada ze ścieranie się szkliwa ze względu na wysoką zawartość kwasu. Mając na uwadze zdrowie naszej jamy ustnej, warto starać się unikać wymienionych w niniejszym artykule nawyków, przestrzegać zasad prawidłowego mycia zębów oraz regularnie wykonywać przeglądy dentystyczne w gabinecie stomatologicznym.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki