Czym jest nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów to problem, którego uporczywe objawy występują przede wszystkim podczas jedzenia i picia zimnych, gorących oraz kwaśnych produktów. O tej dolegliwości możemy mówić w sytuacji, gdy uszkodzone szkliwo zębów przestaje prawidłowo chronić zębinę, w której umiejscowione są zakończenia nerwowe. U zdrowych osób szkliwo chroni tę warstwę przed różnymi czynnikami z zewnątrz, natomiast w przypadku osób borykających się z nadwrażliwością zębów występuje silny ból podczas kontaktu określonego bodźca z zębiną, a właściwie z zakończeniami nerwowymi w niej się znajdującymi.
Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?
Przyczyn uszkodzenia szkliwa zębów, w wyniku którego następuje odsłonięcie zębiny, może być wiele. Wśród najczęstszych możemy wymienić:
- nieprawidłową technikę szczotkowania zębów,
- używanie szczoteczki do zębów ze zbyt twardym włosiem,
- stosowanie pasty do zębów o wysokim wskaźniku RDA (stopniu ścieralności),
- zbyt częste mycie zębów,
- choroby dziąseł,
- dietę bogatą w kwaśne produkty,
- częste picie napojów gazowanych,
- częste dolegliwości wymiotne,
- zgrzytanie zębami,
- nawyk przygryzania różnych twardych powierzchni, jak np. paznokcie czy długopisy.
Jak pokazują powyżej przedstawione przyczyny nadwrażliwości zębów, w dużej mierze można zapobiec wystąpienia tej dolegliwości poprzez dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, wykorzystywanie do tego celu odpowiednich narzędzi oraz przestrzeganie zasad właściwej diety. Warto również wiedzieć, że niektóre zabiegi dentystyczne mogą spowodować nadwrażliwość zębów, jak choćby wybielanie zębów.
Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?
Jeśli jednak borykasz się już z problemem nadwrażliwych zębów, nie powinieneś lekceważyć tej dolegliwości, choćby przez wzgląd na same jej nieprzyjemne objawy obniżające komfort codziennego funkcjonowania i uniemożliwiające cieszenie się w pełni urokami lata. Przede wszystkim powinno się skontaktować z lekarzem stomatologiem, który określi bezpośrednią przyczynę nadwrażliwości zębów i zaleci stosowanie odpowiednich produktów. Na czas leczenia nadwrażliwości zębów można zrezygnować z jedzenia i picia produktów powodujących dyskomfort oraz silny ból, takich jak: gorące lub zimne napoje, gazowane napoje, owoce cytrusowe (również produkty, które je zawierają), kwaśne potrawy, ostre przyprawy, gorące i zimne posiłki oraz słodycze. Obecnie można się spotkać z wieloma produktami skutecznymi w walce z przeszywającym bólem w nadwrażliwych zębach, które oferują liczni producenci wyrobów dla stomatologii.