Nadwrażliwość zębów i jej przyczyny

Lato to czas, kiedy z wielką chęcią sięgamy po ulubione desery lodowe, mrożone kawy czy zimne lemoniady. Trudno o lepszy moment na cieszenie się tymi przyjemnościami! Niestety nie dla wszystkich są one czystą przyjemnością, ponieważ osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów jedzenie lodów czy picie zimnych napojów będą kojarzyć głównie z przeszywającym bólem w zębach. Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czym właściwie jest nadwrażliwość zębów i skąd się ona bierze? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie, dzięki czemu zyskasz świadomość w zakresie profilaktyki i sposobów radzenia sobie z omawianą dolegliwością.

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to problem, którego uporczywe objawy występują przede wszystkim podczas jedzenia i picia zimnych, gorących oraz kwaśnych produktów. O tej dolegliwości możemy mówić w sytuacji, gdy uszkodzone szkliwo zębów przestaje prawidłowo chronić zębinę, w której umiejscowione są zakończenia nerwowe. U zdrowych osób szkliwo chroni tę warstwę przed różnymi czynnikami z zewnątrz, natomiast w przypadku osób borykających się z nadwrażliwością zębów występuje silny ból podczas kontaktu określonego bodźca z zębiną, a właściwie z zakończeniami nerwowymi w niej się znajdującymi.

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Przyczyn uszkodzenia szkliwa zębów, w wyniku którego następuje odsłonięcie zębiny, może być wiele. Wśród najczęstszych możemy wymienić:

- nieprawidłową technikę szczotkowania zębów,
- używanie szczoteczki do zębów ze zbyt twardym włosiem,
- stosowanie pasty do zębów o wysokim wskaźniku RDA (stopniu ścieralności),
- zbyt częste mycie zębów,
- choroby dziąseł,
- dietę bogatą w kwaśne produkty,
- częste picie napojów gazowanych,
- częste dolegliwości wymiotne,
- zgrzytanie zębami,
- nawyk przygryzania różnych twardych powierzchni, jak np. paznokcie czy długopisy.

Jak pokazują powyżej przedstawione przyczyny nadwrażliwości zębów, w dużej mierze można zapobiec wystąpienia tej dolegliwości poprzez dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, wykorzystywanie do tego celu odpowiednich narzędzi oraz przestrzeganie zasad właściwej diety. Warto również wiedzieć, że niektóre zabiegi dentystyczne mogą spowodować nadwrażliwość zębów, jak choćby wybielanie zębów.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Jeśli jednak borykasz się już z problemem nadwrażliwych zębów, nie powinieneś lekceważyć tej dolegliwości, choćby przez wzgląd na same jej nieprzyjemne objawy obniżające komfort codziennego funkcjonowania i uniemożliwiające cieszenie się w pełni urokami lata. Przede wszystkim powinno się skontaktować z lekarzem stomatologiem, który określi bezpośrednią przyczynę nadwrażliwości zębów i zaleci stosowanie odpowiednich produktów. Na czas leczenia nadwrażliwości zębów można zrezygnować z jedzenia i picia produktów powodujących dyskomfort oraz silny ból, takich jak: gorące lub zimne napoje, gazowane napoje, owoce cytrusowe (również produkty, które je zawierają), kwaśne potrawy, ostre przyprawy, gorące i zimne posiłki oraz słodycze. Obecnie można się spotkać z wieloma produktami skutecznymi w walce z przeszywającym bólem w nadwrażliwych zębach, które oferują liczni producenci wyrobów dla stomatologii.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów