Niedoceniany aspekt higieny jamy ustnej, czyli czyszczenie języka

Większość z nas pamięta o regularnym myciu zębów, jednak sporo osób nie wykonuje codziennej higieny jamy ustnej prawidłowo. Częstym błędem jest pomijanie języka, na którym gromadzi się najwięcej grzybów i bakterii. Czyszczenie języka jest niezwykle ważnym elementem higieny jamy ustnej, a zapominanie o nim może nieść negatywne konsekwencje dla zdrowia całego organizmu i przekładać się na nieświeży oddech. Jakie dokładniej są skutki nieuwzględniania podczas higieny jamy ustnej języka? W jaki sposób należy go czyścić?

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Czyszczenie języka - dlaczego jest takie ważne?

Język jest jednym z najważniejszych mięśni w ciele człowieka, ponieważ to przy jego pomocy możemy komunikować się z innymi oraz delektować się ulubionymi produktami spożywczymi. Mimo znaczenia języka dla codziennego funkcjonowania, wiele osób nie pamięta o jego czyszczeniu lub nie zdaje sobie sprawy z jego wpływu na zdrowie organizmu. Wbrew pozorom resztki pokarmów i bakterie gromadzą się nie tylko na zębach i w szczelinach międzyzębowych, ale również na języku. Drobnoustroje znajdujące się na powierzchni tego mięśnia mogą między innymi przenosić się na zęby i dziąsła, przyczyniając się do rozwoju próchnicy i innych chorób w obrębie jamy ustnej (m.in. pleśniawek oraz aft). Brak higieny języka może również nieść negatywne konsekwencje dla całego organizmu człowieka, ponieważ nieusuwane z powierzchni tego mięśnia bakterie i grzyby mogą wpłynąć negatywnie na układ pokarmowy (powodując problemy z produkcją odpowiedniej ilości śliny) bądź układ krwionośny (zwiększając ryzyko rozwoju miażdżycy czy nawet wystąpienia zawału serca). Codzienne czyszczenie języka niesie wiele zalet dla zdrowia jamy ustnej, funkcjonowania całego organizmu oraz zachowania świeżego oddechu i odpowiednich wrażeń smakowych.

Estetyka języka i świeży oddech

O czyszczeniu języka warto pamiętać podczas codziennego mycia zębów również ze względu na jego estetykę, oddech i odczuwanie smaku. Na powierzchni języka gromadzi się biały nalot, który nie wygląda zbyt estetycznie. Można go usuwać poprzesz regularne czyszczenie, zapobiegając jednocześnie ponownemu powstawaniu nalotu. Niezwykle ważnym aspektem higieny jamy ustnej jest świeży oddech, który wpływa na nasz ogólny komfort i samopoczucie. Sporo osób nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że szczotkowanie powierzchni zębów i nitkowanie przestrzeni pomiędzy nimi nie jest wystarczające dla zachowania świeżego oddechu. To właśnie na języku gromadzi się najwięcej bakterii, grzybów i resztek pokarmów, które wpływają negatywnie na zapach z ust. Warto również wiedzieć, że czysty język wpływa pozytywnie na kubki smakowe.

W jaki sposób czyścić język?

Czyszczenie języka powinno być stałym elementem higieny jamy ustnej człowieka. Może odbywać się przy wykorzystaniu szczoteczki do zębów, która od zewnętrznej strony główki posiada specjalnie przeznaczone do tego celu wypustki. Rozwiązanie to jednak nie jest aż tak skuteczne jak korzystanie z dedykowanych czyszczeniu języka narzędzi, czyli czyścików lub skrobaczek. Najważniejsze jest, aby pamiętać o dezynfekowaniu wybranego produktu przed każdym jego użyciem oraz o prawidłowej technice czyszczenia. Cała powierzchnia języka, w tym boki, powinna być czyszczona od nasady po czubek - nigdy odwrotnie. Po prawidłowym i dokładnym oczyszczeniu języka powinieneś przepłukać jamę ustną wodą lub specjalnie przeznaczonym do tego celu płynem.

Czyszczenie języka jest prostą i niewymagającą zagospodarowania dużej ilości czasu czynnością, a przynoszone korzyści wpływają pozytywnie na samopoczucie człowieka i ogólny stan zdrowotny organizmu.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty po latach przerwy? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty po latach przerwy?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie przyprawy są najbardziej ryzykowne przy aftach? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie przyprawy są najbardziej ryzykowne przy aftach?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie płyny do płukania jamy ustnej mogą zaszkodzić przy aparacie? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie płyny do płukania jamy ustnej mogą zaszkodzić przy aparacie?
Miniaturne zdjęcie artykułu Dlaczego po regulacji aparatu boli i jak to przetrwać? Miniaturne zdjęcie artykułu Dlaczego po regulacji aparatu boli i jak to przetrwać?
Czerwone kropki w tle strony

Wiadomośc została wysłana!

Wypełnij wszystkie zaznaczone pola i zaznacz zgodę

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów