O czym może świadczyć żółty nalot na języku?

Na języku niektórych osób - zarówno dzieci, jak i dorosłych - czasami pojawia się żółty nalot. W większości przypadków przypadłość ta nie jest w żaden sposób groźna, a jej przyczyna pojawienia się jest dość prozaiczna. Niekiedy się jednak zdarza, że żółty nalot na języku świadczy o poważniejszych dolegliwościach lub chorobach ze strony całego organizmu człowieka. Czym może być spowodowane żółte zabarwienie języka? W jaki sposób można pozbyć się tego nieestetycznego osadu? Czy żółty nalot stanowi powód do obaw? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w dalszej części niniejszego artykułu.

O czym może świadczyć żółty nalot na języku?

Czym właściwie jest żółty nalot na języku?

Zdrowy język powinien być gładki i wilgotny oraz przybierać jasnoróżową barwę. Żółty osad znajdujący się na języku stanowi zatem odstępstwo od tej normy. Żółty nalot na języku możemy określić jako jedną z postaci tak zwanego obłożonego języka. Mimo że w większości przypadków mamy do czynienia z dość błahymi powodami występowania żółtego osadu na języku, to nie należy tej przypadłości bagatelizować, ponieważ może mieć też poważniejsze źródła. W razie takich podejrzeń lub niemożności pozbycia się omawianej dolegliwości powinno się skontaktować ze specjalistą celem ustalenia przyczyny problemu.

Najczęstsze przyczyny żółtego języka

Tak jak wspomnieliśmy już powyżej, żółty nalot na języku zazwyczaj ma dość prozaiczne przyczyny i nie stanowi poważnej bądź niebezpiecznej dla zdrowia człowieka przypadłości. Jednym z najczęstszych powodów żółtego języka jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub całkowity jej brak. W tej sytuacji wystarczy tak naprawdę podnieść poziom codziennej higieny jamy ustnej w oparciu o cztery etapy (szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, czyszczenie języka oraz płukanie jamy ustnej przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego celu płynu). Kolejną przyczyną występowania żółtego osadu na języka jest przeziębienie czy po prostu zapchany nos przez katar, co często zmusza nas do oddychania przez usta. Z kolei ono doprowadza do wysuszenia języka, w następstwie czego pojawia się omawiany w niniejszym artykule nalot. Niekiedy również jego źródeł należy doszukiwać się w stosowaniu antybiotyków. Przyczyny żółtego języka mogą również tkwić w paleniu papierosów oraz niewłaściwej diecie (kwestia ta dotyczy szczególnie spożywania zbyt małej ilości płynów). Niekiedy żółte zabarwienie języka wynika też ze spożywania potraw zawierających duże ilości kurkumy lub curry, które mają właściwości barwiące.

Poważniejsze powody żółtego języka

Jak pokazują wyżej opisane przyczyny żółtego języka, przypadłość ta zazwyczaj nie stanowi powodu do obaw. Niestety może się zdarzyć, że nalot o żółtym zabarwieniu ma o wiele poważniejsze źródła, dlatego właśnie nie powinno się lekceważyć tej przypadłości, ponieważ może świadczyć o różnych chorobach i nieprawidłowej pracy organów (mowa zwłaszcza o żołądku, wątrobie, dwunastnicy i pęcherzyku żółciowym). Żółty język może stanowić też sygnał, że nasz układ trawienny nie działa w taki sposób, w jaki powinien (np. refluks żołądkowo-jelitowy). Może się również zdarzyć, że żółty język stanowi objaw choroby określanej mianem włochatego języka. W początkowym etapie tej przypadłości jest on w kolorze żółtym i stopniowo zmienia barwę do momentu, aż stanie się czarny. Niestety żółty nalot na języku może także świadczyć o zmianach o charakterze nowotworowym. Mimo że ma to miejsce stosunkowo rzadko, żółtego zabarwienia języka z omawianych względów nie należy lekceważyć.

Żółty nalot na języku - jak się go pozbyć?

Możliwości względem pozbycia się żółtego nalotu na języku uzależnione są w głównej mierze od jego przyczyny. Jeśli przypadłość ta spowodowana jest nieprawidłowymi nawykami bądź nieodpowiednią higieną jamy ustnej, tak naprawdę wystarczy ich poprawa, która może między innymi obejmować: staranne i regularne mycie zębów, czyszczenie języka, zmianę nawyków żywieniowych czy też odstawienie produktów spożywczych o właściwościach barwiących. Jeżeli natomiast istnieje podejrzenie, że żółty osad na języku stanowi jeden z objawów poważniejszych chorób lub różnych dolegliwości, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista dysponuje odpowiednią wiedzą i narzędziami, aby przeprowadzić stosowną diagnostykę w tym zakresie oraz wdrożyć ewentualne leczenie.

 

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki