Obgryzanie paznokci a zdrowie zębów

Obgryzanie paznokci stanowi dość paskudny nawyk nie tylko wyłącznie pod kątem estetyki rąk i paznokci. Wiele osób na co dzień go praktykujących nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że obgryzanie paznokci ma ogromny wpływ na zdrowie naszych zębów oraz całej jamy ustnej. Dlaczego tak się dzieje? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się tego brzydkiego nawyku? Praktyczne wskazówki na ten temat znajdą Państwo w dalszej części niniejszego artykułu.

Obgryzanie paznokci a zdrowie zębów

Nieestetyczny nawyk

Obgryzanie paznokci to dość powszechny nawyk szczególnie wśród dzieci i nastolatków. Praktykowany jest z różnych powodów, wśród których najczęściej wymienianymi są: zwyczajna nuda, odczuwany strach i silny stres. Omówione przez nas przyczyny obgryzania paznokci pokazują, że w wielu przypadkach posiadanie tego szkodliwego nawyku przez dzieci lub nastolatków powinno skłonić nas do rozmowy z nimi, a w razie konieczności zasięgnięcia porady specjalisty od zdrowia psychicznego. Pierwszych i najważniejszych konsekwencji obgryzania paznokci każdy z nas dopatruje się we względach estetycznych, które rzucają się już na pierwszy rzut oka. Dzieje się tak, ponieważ niestaranne gryzienie paznokci doprowadza do niekontrolowanego skracania płytki paznokciowej, w efekcie czego staje się ona zniekształcona i zwyczajnie nieestetyczna.

Ponadto, zęby nie są tak precyzyjnym narzędziem do obcinania paznokci jak dedykowane tej czynności narzędzia. Skracanie tym sposobem paznokci doprowadza zatem do tego, że brzegi płytki są krzywe i postrzępione, a same paznokcie się rozwarstwiają. Niestety wystarczy tylko spojrzeć na ręce osoby obgryzającej paznokcie, aby zauważyć, że zmaga się ona z tym paskudnym nawykiem. We współczesnym świecie przywiązujemy ogromną wagę do estetyki rąk i paznokci, więc z tego powodu zwyczaj ten może mieć negatywny wpływ na poczucie własnej wartości, pewność siebie i komfort w kontaktach społecznych.

Wpływ na uzębienie

Nie należy jednak zapominać, że obgryzanie paznokci niesie również liczne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza w kontekście stanu uzębienia i jamy ustnej pacjentów. Po pierwsze, na dłoniach każdego człowieka, a szczególnie pod jego paznokciami, gromadzi się duża ilość bakterii, które podczas obgryzania paznokci przenoszone są do jamy ustnej pacjentów. Tak naprawdę ilość różnych możliwych infekcji i dolegliwości jest wręcz ogromna, dlatego też są one wspólnie określane jako "choroba brudnych rąk". Po drugie, obgryzanie paznokci może być odpowiedzialne za uszkodzenia zębów, wśród których możemy wskazać: mikropęknięcia szkliwa, ukruszenia oraz większą podatność zębów na rozwój próchnicy i ich łamanie się. Po trzecie, u niektórych osób obgryzających paznokcie mogą w przyszłości pojawić się różne problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Ponadto, praktykowanie tego nieestetycznego nawyku może prowadzić do bruksizmu bądź niekontrolowanego zgrzytania zębami.

Co zrobić z tym brzydkim nawykiem?

Obgryzanie paznokci zazwyczaj przestaje być praktykowane wraz z wiekiem, mimo że nawyk ten dotyczy aż około 45% nastolatków. Dorosłe osoby mają raczej świadomość, jak bardzo negatywnie obgryzanie paznokci wpływa na estetykę rąk, przez co unikają one wykonywania tej czynności. Czasami jednak przybiera ona postać nie do końca świadomie wykonywanego zwyczaju, z powodu czego wcale nie tak łatwo zerwać z tym nawykiem. Jakie są na to sposoby? Wielu osobom pomaga choćby piękny manicure, który został wykonany przez profesjonalną kosmetyczkę, ponieważ obgryzanie paznokci bardzo szybko doprowadziłoby do jego zniszczenia. Inną często spotykaną metodą jest zakup specjalnego lakieru lub innego temu podobnemu produktu, który jest niedobry w smaku. W razie nieświadomego umieszczenia rąk w ustach natychmiastowo poczujemy zły smak specjalnie dobranych substancji, co skłoni nas do zaprzestania tej czynności.

Jeśli natomiast obgryzanie paznokci powiązane jest z odczuwanymi przez nas negatywnymi emocjami, silnym lękiem czy też stresem, warto skorzystać z porady psychologa. Pomocna może okazać się nie tylko sama rozmowa ze specjalistą, ale również zalecone przez niego techniki relaksacyjne i sposoby na radzenie sobie z odczuwanymi przez nas negatywnymi emocjami.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki