Od czego zależy trwałość wypełnienia zęba?

Plombowanie zębów stanowi jedną z najpowszechniejszych metod leczenia próchnicy (i nie tylko) wykorzystywaną przez dentystów. Wypełnienia zębów są współcześnie wykonywane z rozmaitych materiałów przy użyciu licznych technik, które zapewniają im różnie szacowaną trwałość. Wpływ na nią ma wiele czynników, które zależą zarówno od umiejętności stomatologa, jak i stylu życia pacjenta. W niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe rodzaje wypełnień zęba, zwracając Państwa uwagę na ich trwałość oraz najważniejsze wady i zalety, jak również przybliżamy wszystkie kwestie mające istotne znaczenie dla wytrzymałości plomb.

Od czego zależy trwałość wypełnienia zęba?

Wypełnienie zęba i jego rodzaje

Wypełnienie zęba to nic innego jak uzupełnienie brakującej nam części zęba (np. w wyniku leczenia próchnicy czy też uszkodzeń powstałych mechanicznie) przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego celu materiału. Ze względu na na niego współczesna stomatologia wyróżnia parę rodzajów wypełnień zęba, które różnią się pomiędzy sobą trwałością, wyglądem, ceną i metodą ich wykonania. Jeszcze kilka, a może nawet kilkanaście lat temu, powszechnie wykorzystywano amalgamatowe wypełnienia zębów stanowiące połączenie miedzi, srebra, rtęci oraz cynku. Obecnie odchodzi się od nich coraz częściej przede wszystkim ze względu na ich nieestetyczny kolor i ryzyko przebarwiania się szkliwa. Ich trwałość szacowana jest na średnio dziesięć lat.

Z kolei najchętniej aktualnie wykorzystywanym rodzajem plomb są wypełnienia kompozytowe, których założenie opiera się na utwardzeniu specjalnym światłem elastycznego materiału, który jest w stanie wytrzymać od pięciu do piętnastu lat. Ich ogromną zaletą jest fakt, że kolorem i estetyką są zbliżone do naturalnych zębów pacjenta, a przy tym są dużo tańszą i łatwiejszą do wykonania opcją niż wypełnienia porcelanowe. Wyróżniają się one szczególnie estetycznym wyglądem, dużą odpornością na ścieranie się oraz trwałością szacowaną na dwadzieścia lat. Podstawowym czynnikiem odpowiadającym za żywotność wypełnień zębów jest więc rodzaj materiału, który został zastosowany przez dentystę.

Rola umiejętności dentysty

Wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że ogromne znaczenie dla trwałości wypełnień zębów mają doświadczenie i umiejętności dentysty. Założenie plomby nie polega bowiem wyłącznie na wykonaniu otworu w zębie i umieszczeniu w nim specjalnego materiału. Na wypełnienie zęba składa się kilka istotnych czynności, które muszą zostać odpowiednio wykonane, aby plomby mogły prawidłowo spełniać swoją rolę przez co najmniej kilka lat. Podstawowym celem wypełniania zęba prawidłowo dobranym materiałem specjalistycznym jest przywrócenie mu jego pierwotnych właściwości, uwzględniając wszystkie cechy anatomiczne uzębienia pacjenta.

Higiena jamy ustnej i styl życia

Na trwałość wypełnienia zęba nie pozostaje bez wpływu podejście pacjenta i prowadzony przez niego styl życia. Powinien on przede wszystkim przestrzegać prawidłowej higieny jamy ustnej, aby zwłaszcza w pobliżu wykonanej plomby nie rozwinęła się próchnica. Ważne jest nie tylko szczotkowanie zębów przy użyciu odpowiednio dobranej pasty i szczoteczki z niewielkich rozmiarów główką wyposażoną we włosie o średniej twardości, ale też nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Należy oczywiście przy tym pamiętać, że nawet przy najbardziej dokładnej i regularnej higienie jamy ustnej może u pacjenta rozwinąć się próchnica czy też inna choroba przyzębia. Z tego powodu nie wolno rezygnować z systematycznych przeglądów stomatologicznych, które powinny mieć miejsce minimum dwa razy w roku. Kolejną kwestią istotną dla trwałości wypełnienia jest styl życia pacjenta, na który składają się przede wszystkim to, jakie pokarmy spożywamy (ich twardość), oraz siła, z jaką zaciskamy zęby podczas jedzenia.

Podsumowując, trwałość wypełnienia zęba zależy od wielu czynników, na które składają się: sama plomba, umiejętności dentysty oraz sposób codziennego funkcjonowania pacjenta. Należy oczywiście cały czas mieć na uwadze to, że żadna plomba nie jest niezniszczalna i dożywotnia. Z tego powodu ich trwałość powinna być regularnie kontrolowana w trakcie przeglądów stomatologicznych.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki