Jedną z częściej występujących przyczyn pleśniawek w jamie ustnej powstających u niemowląt jest karmienie przez matkę zainfekowaną piersią. Jakie są objawy pleśniawek w jamie ustnej u niemowląt oraz u mam karmiących pojawiające się na powierzchni piersi? Jak przebiega leczenie w obu tych przypadkach? Czy pleśniawki w jamie ustnej dziecka bądź wrażliwe, obolałe i swędzące sutki matki powinny skłonić do chwilowego zaprzestania karmienia piersią? Jeśli są Państwo zainteresowani tymi zagadnieniami wraz z uzyskaniem odpowiedzi na zadane pytania, zapraszamy do lektury dalszej części niniejszego artykułu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pleśniawki jako infekcja grzybicza są zaraźliwe, przez co łatwo mogą się przenosić z matki na dziecko - i odwrotnie. Dlatego też leczenie pleśniawek w przypadku karmienia piersią najczęściej prowadzone jest jednocześnie u matki i noworodka.
Pleśniawki u mam karmiących piersią
Pleśniawki u mam karmiących stanowią dość częstą dolegliwość już przez sam wzgląd na zmiany hormonalne w ich organizmie. Wpływają one bowiem na układ odpornościowy kobiet, skutkując większą podatnością na rozwój pleśniawek. Ponadto, szczególnie narażone są kobiety przyjmujące antybiotyki lub doświadczające uszkodzeń mechanicznych w obrębie sutków spowodowanych przez wyrzynające się zęby niemowląt. Jak rozpoznać pleśniawki u kobiet karmiących piersią? Ich sutki są z reguły obolałe, swędzące oraz bardzo wrażliwe. Częstym objawem jest również zmiana koloru sutków, które mogą być wyblakłe albo wręcz przeciwnie - mocno zaczerwienione i błyszczące. Większość kobiet bez problemu jest w stanie dostrzec, że zmaga się właśnie z infekcją grzybiczą, a najskuteczniejszym i równocześnie najrozsądniejszym rozwiązaniem tego problemu jest konsultacja z lekarzem. Jako że pleśniawki u mam karmiących piersią stanowią dość często występującą dolegliwość, zalecana jest profilaktyka w kierunku rozwoju tych wykwitów w obrębie jamy ustnej noworodka. Polega ona na myciu piersi matki przed każdym karmieniem.
Pleśniawki w jamie ustnej noworodka
Pleśniawki powstające w jamie ustnej noworodka mogą mieć wiele przyczyn, wśród których wcale nierzadko występującą jest karmienie przez matkę zainfekowaną piersią. Z tego właśnie powodu tak ważna jest profilaktyka w tym kierunku oraz szybka reakcja i podjęcie odpowiedniego leczenia pod nadzorem lekarza w przypadku wystąpienia pleśniawek w jamie ustnej dziecka (jak również na powierzchni piersi matki). Rozpoznanie tych zmian błony śluzowej u noworodka nie powinno przysporzyć rodzicom większych trudności. Swoim wyglądem przypominają one zsiadłe mleko, dlatego też niekiedy bywają mylone z resztkami po pokarmie. Można jednak bardzo łatwo je od siebie odróżnić - wystarczy dotknąć palcem i sprawdzić, czy próba ich starcia kończy się krwawieniem. Ponadto, noworodek posiadający w swojej jamie ustnej pleśniawki bardzo często jest rozdrażniony i niespokojny oraz nie chce jeść. W przypadku podejrzewania lub zauważenia pleśniawki w jamie ustnej małego dziecka zalecany jest kontakt z lekarzem pediatrą, który zaleci odpowiednią metodę leczenia dostosowaną do jego wieku.
Leczenie pleśniawek u matki i dziecka
Omówiona wyżej zależność pomiędzy pleśniawkami na powierzchni piersi kobiety karmiącej a wykwitami znajdującymi się w jamie ustnej noworodka stanowi najlepszy argument przemawiający za równoczesnym podejmowaniem leczenia u matki oraz dziecka. Przede wszystkim o jego przebiegu decyduje lekarz - po wcześniejszym zdiagnozowaniu pleśniawek. W tym celu zazwyczaj stosuje się odpowiednio dobrane przeciwgrzybiczne maści oraz kremy. Wiele mam zastanawia się, czy w przypadku zmagania się z omawianą infekcją grzybiczą powinna zrezygnować z karmienia piersią przez ten czas. Karmienia piersią nie powinno się przerywać, a jedynie w szczególności zadbać o odpowiednią higienę oraz przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Kwestia ta dotyczy zarówno pleśniawek na powierzchni piersi matki, jak i pleśniawek znajdujących się w jamie ustnej noworodka.
Opracowana przez nas maść na pleśniawki AFTIDENT® łagodzi objawy tych wykwitów znajdujących się w obrębie jamy ustnej, wspierając przy tym proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Ten żel na pleśniawki może być jednak stosowany wyłącznie u osób powyżej szóstego roku życia - z tym, że w przypadku używania go u dzieci wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem stomatologiem.