Afty duże - czym właściwie są?
Afty duże, zwane inaczej aftami Suttona, to białe lub żółte nadżerki otoczone zaczerwienieniem, który ma związek ze stanem zapalnym. Tego typu afty zwykle pojawiają się pojedynczo i mogą osiągać średnicę od jednego aż do kilku centymetrów. Te dużych rozmiarów nadżerki utrudniają jedzenie, przełykanie i mówienie, a towarzyszące im objawy (włączając w to nawet gorączkę) mogą być bardzo uciążliwe. Choć te nadżerki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, mogą sygnalizować o poważniejszych problemach zdrowotnych. Jeśli zatem afty w jamie ustnej stanowią często występującą dolegliwość, zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Jakie są przyczyny aft dużych?
Rozumienie przyczyn, które mogą prowadzić do powstawania aft dużych, jest istotne w kontekście ich profilaktyki oraz radzenia sobie z nimi. Jednym z głównych czynników jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, która może sprzyjać rozwojowi tego typu schorzeń. Dodatkowo, stosowanie past do zębów zawierających dodecylosiarczan sodu może również przyczyniać się do ich powstawania. Innym ważnym aspektem jest niedobór kluczowych minerałów i witamin (takich jak żelazo, kwas foliowy oraz witamina B12), które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.
Warto również zwrócić uwagę na zaburzenia autoimmunologiczne i hormonalne, które mogą wpływać na kondycję błony śluzowej jamy ustnej. Istotnym czynnikiem jest również spadek odporności, często będący wynikiem przebytej choroby. Warto podkreślić, że nawracające afty mogą czasami sygnalizować obecność poważniejszych schorzeń, np. takich jak: celiakii, syndrom Behceta, choroba refluksowa czy też choroba Leśniowskiego-Crohna. Dlatego w przypadku częstego występowania aft, oprócz możliwości stosowania produktów łagodzących objawy i przyspieszających regenerację uszkodzonych tkanek (takich jak maść na afty Aftident®), zaleca się konsultację lekarską.
Co warto wiedzieć o leczeniu aft dużych?
Afty Suttona wymagają dłuższego okresu leczenia, który trwa przeciętnie od 2 do 6 tygodni. Leczenie aft w głównej mierze polega na łagodzeniu objawów i wspieraniu regeneracji błony śluzowej. W tym celu stosuje się różne produkty, jak np. proponowany przez nas żel na afty Aftident®. Po wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem może być on używany nawet u dzieci powyżej 6. roku życia. W przypadku nasilonych objawów lub częstego występowania aft, zalecana jest konsultacja lekarska, gdyż - tak jak wspomnieliśmy już wcześniej - mogą one być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych.