Profilaktyka zapalenia dziąseł

Dziąsła to miękka tkanka, której zadaniem jest zapewnienie zębom odpowiedniej stabilizacji. Utrzymywanie zębów w miejscu jest o tyle ważne, że pozwala im na pełnienie swojej funkcji, jak np. gryzienie pokarmów. Nieprawidłowo traktowane dziąsła są jednak narażone na różne choroby, wśród których najczęściej występującą jest stan zapalny. Dolegliwość ta związana jest z nieprzyjemnymi objawami, a nieleczona może skutkować nawet przedwczesną utratą zębów. Jak zatem skutecznie zapobiegać zapaleniu i innym chorobom dziąseł? Czym się charakteryzuje i z jakimi objawami wiąże się omawiana dolegliwość?

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Przyczyny zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł to dość powszechna dolegliwość stomatologiczna występująca u pacjentów w każdym wieku. Jej przyczyny mogą być różne, jednakże jako najczęstszą wymienia się nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Podczas codziennego mycia zębów wielu pacjentów zapomina o innych częściach jamy ustnej, włączając w to właśnie dziąsła. Higiena jamy ustnej powinna obejmować wszystkie jej elementy, a więc być uzupełniona o czyszczenie języka, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem do płukania. Jakie są inne przyczyny zapalenia dziąseł?

Na rozwój tej dolegliwości mogą mieć wpływ różne czynniki, wśród których warto wskazać:

  • uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek noszenia aparatu ortodontycznego (można łagodzić objawy tych urazów, jednocześnie wspomagając i przyspieszając ich gojenie poprzez używanie żelu do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT®),
  • urazy mechaniczne spowodowane innymi produktami, np. szczoteczką do zębów ze zbyt twardym włosiem,
  • zły sposób odżywiania się (zwłaszcza mowa o diecie bogatej w cukry proste),
  • palenie papierosów,
  • długotrwałe branie leków,
  • stresujący tryb życia,
  • spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach,
  • chorowanie na niektóre choroby, jak np. cukrzyca czy anoreksja.

Objawy zapalenia dziąseł

Z reguły najbardziej uciążliwym dla pacjentów objawem zapalenia dziąseł jest ból. Jednakże bardzo często nie występuje on w początkowym stadium rozwoju zapalenia dziąseł. Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o tej dolegliwości i jednocześnie powinny stanowić dla nas sygnał o konieczności umówienia się do lekarza stomatologa, są:

  • zaczerwienienie bądź obrzęk dziąseł,
  • występowanie krwawienia dziąseł podczas mycia zębów,
  • utrzymywanie się brzydkiego zapachu z ust,
  • trudność w spożywaniu pokarmów,
  • nadwrażliwość dziąseł.


W przypadku zauważenia u siebie wymienionych objawów należy skontaktować się z lekarzem dentystą. W razie zdiagnozowania zapalenia dziąseł stomatolog może wdrożyć odpowiednią metodę leczenia dostosowaną do stadium zaawansowania tej dolegliwości. W większości przypadków leczenie odbywa się poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej oraz stosowanie preparatów zaleconych przez dentystę. Niezwykle ważna jest możliwie jak najwcześniejsza diagnostyka, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego bądź nawet przedwczesną utratą zębów.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Najważniejszym elementem profilaktyki zapalenia dziąseł jest odpowiednia higiena jamy ustnej odbywająca się w czterech etapach. Jeśli Państwo jeszcze tego nie robią, szczotkowanie zębów należy koniecznie uzupełnić o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, czyszczenie języka oraz używanie płynu przeznaczonego do płukania jamy ustnej. Podstawę profilaktyki zapalenia dziąseł stanowią również przeglądy stomatologiczne, które pozwalają nie tylko na wczesne wykrycie ewentualnie rozwijających się różnych dolegliwości w obrębie całej jamy ustnej, ale też w razie potrzeby umożliwiają przeprowadzenie odpowiednich zabiegów higienizacji. Ich głównym celem jest usunięcie odkładającego się kamienia nazębnego, którego obecność stanowi jeden z czynników powodujących zapalenie dziąseł. Kolejnym krokiem w stronę zachowania zdrowia dziąseł jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia (unikanie stresu, ograniczenie ilości spożywanego alkoholu czy zaprzestanie palenia papierosów).

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty po latach przerwy? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty po latach przerwy?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie przyprawy są najbardziej ryzykowne przy aftach? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie przyprawy są najbardziej ryzykowne przy aftach?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie płyny do płukania jamy ustnej mogą zaszkodzić przy aparacie? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie płyny do płukania jamy ustnej mogą zaszkodzić przy aparacie?
Miniaturne zdjęcie artykułu Dlaczego po regulacji aparatu boli i jak to przetrwać? Miniaturne zdjęcie artykułu Dlaczego po regulacji aparatu boli i jak to przetrwać?
Czerwone kropki w tle strony

Wiadomośc została wysłana!

Wypełnij wszystkie zaznaczone pola i zaznacz zgodę

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów