Przyczyny zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł to dość powszechna dolegliwość stomatologiczna występująca u pacjentów w każdym wieku. Jej przyczyny mogą być różne, jednakże jako najczęstszą wymienia się nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Podczas codziennego mycia zębów wielu pacjentów zapomina o innych częściach jamy ustnej, włączając w to właśnie dziąsła. Higiena jamy ustnej powinna obejmować wszystkie jej elementy, a więc być uzupełniona o czyszczenie języka, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem do płukania. Jakie są inne przyczyny zapalenia dziąseł?
Na rozwój tej dolegliwości mogą mieć wpływ różne czynniki, wśród których warto wskazać:
- uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek noszenia aparatu ortodontycznego (można łagodzić objawy tych urazów, jednocześnie wspomagając i przyspieszając ich gojenie poprzez używanie żelu do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT®),
- urazy mechaniczne spowodowane innymi produktami, np. szczoteczką do zębów ze zbyt twardym włosiem,
- zły sposób odżywiania się (zwłaszcza mowa o diecie bogatej w cukry proste),
- palenie papierosów,
- długotrwałe branie leków,
- stresujący tryb życia,
- spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach,
- chorowanie na niektóre choroby, jak np. cukrzyca czy anoreksja.
Objawy zapalenia dziąseł
Z reguły najbardziej uciążliwym dla pacjentów objawem zapalenia dziąseł jest ból. Jednakże bardzo często nie występuje on w początkowym stadium rozwoju zapalenia dziąseł. Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o tej dolegliwości i jednocześnie powinny stanowić dla nas sygnał o konieczności umówienia się do lekarza stomatologa, są:
- zaczerwienienie bądź obrzęk dziąseł,
- występowanie krwawienia dziąseł podczas mycia zębów,
- utrzymywanie się brzydkiego zapachu z ust,
- trudność w spożywaniu pokarmów,
- nadwrażliwość dziąseł.
W przypadku zauważenia u siebie wymienionych objawów należy skontaktować się z lekarzem dentystą. W razie zdiagnozowania zapalenia dziąseł stomatolog może wdrożyć odpowiednią metodę leczenia dostosowaną do stadium zaawansowania tej dolegliwości. W większości przypadków leczenie odbywa się poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej oraz stosowanie preparatów zaleconych przez dentystę. Niezwykle ważna jest możliwie jak najwcześniejsza diagnostyka, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego bądź nawet przedwczesną utratą zębów.