Dentysta a stomatolog
Większość z nas używa zamiennie nazwy specjalistów "dentysta" i "stomatolog". Właściwie w tym wypadku nie stanowi to dużego błędu, ponieważ omówione w tej części niniejszego artykułu te dwie grupy lekarzy mają identyczny zakres obowiązków. Nazwy "dentysta" i "stomatolog" różnią się od siebie jedynie etymologią oraz rokiem ukończenia studiów przez osobę noszącą określony tytuł. Wyraz "dentysta" wywodzi się z języka łacińskiego i jest tłumaczony jako "lekarz od zębów". Nazwa ta była początkowo używana aż do 1996 roku i ponownie powróciła w 2002 roku wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej.
Z kolei wyraz "stomatolog" pochodzi z języka greckiego, w którym oznacza "lekarza od ust". Jest to zatem pojęcie szersze, które obejmuje nie tylko choroby zębów, ale również dolegliwości w obrębie całej jamy ustnej pacjentów. Z tego właśnie między innymi powodu nazwa "dentysta" została zastąpiona przez "stomatologa" w 1996 roku. Ponadto, w tym okresie funkcjonowały w Polsce liczne instytucje czy też stowarzyszenia, w których nazewnictwie zastosowano różne formy wyrazu "stomatologia". Jednakże, ze względu na dyrektywy unijne w 2002 roku nastąpił powrót do tytułu "lekarza dentysty". W praktyce zatem lekarze noszący tytuły "dentysty" oraz "stomatologa" posiadają jednakowe uprawnienia, a w zasadzie różni ich wyłącznie rok ukończenia studiów.
Dentysta a ortodonta
W przeciwieństwie do pojęć "dentysta" i stomatolog", których zamienne używanie nie stanowi w praktyce szczególnie ważnego błędu, pomiędzy "dentystą" a "ortodontą" istnieją duże różnice pod kątem uprawnień i zakresu wykonywanej pracy. Mimo że każdy lekarz ortodonta jest również dentystą lub stomatologiem, to nie możemy mówić o sytuacji odwrotnej. Ortodoncja stanowi bowiem specjalizację dentystyczną zajmującą się korygowaniem wad zgryzu i różnych nieprawidłowości w ułożeniu zębów. Dentysta natomiast zajmuje się leczeniem próchnicy, chorób przyzębia i różnych dolegliwości w obrębie całej jamy ustnej. Zakres czynności obu tych specjalistów pokazuje zależność taką, że dentysta w przypadku zauważenia wady zgryzu kieruje pacjentów do ortodonty, a z kolei ten wysyła do stomatologa (lub dentysty) osoby zmagające się z chorobami zębów czy też różnymi dolegliwościami w obrębie całej jamy ustnej. Mimo że ortodonta posiada stosowne kwalifikacje, aby zajmować się chorobami zębów i dziąseł, to bardzo rzadko zajmuje się również tymi czynnościami.