Różnice pomiędzy dentystą, stomatologiem a ortodontą

Zdarza się, że w mowie potocznej nazwy "dentysta", "stomatolog" i "ortodonta" bywają używane zamiennie. Chociaż każdy z tych lekarzy zajmuje się tematem zdrowia uzębienia i jamy ustnej pacjentów, to pomiędzy nazwami tych specjalistów istnieją znaczące różnice dotyczące zakresu wykonywanych czynności oraz kwestii etymologicznych i roku ukończenia studiów. W dalszej części niniejszego artykułu przybliżamy Państwu pojęcia "stomatolog", "dentysta" i "ortodonta", wskazując kluczowe różnice pomiędzy tymi nazwami. Świadomość w tym zakresie jest o tyle ważna, że daje stosowną wiedzę na temat tego, w jakich sytuacjach powinniśmy zgłosić się do danego specjalisty.

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Dentysta a stomatolog

Większość z nas używa zamiennie nazwy specjalistów "dentysta" i "stomatolog". Właściwie w tym wypadku nie stanowi to dużego błędu, ponieważ omówione w tej części niniejszego artykułu te dwie grupy lekarzy mają identyczny zakres obowiązków. Nazwy "dentysta" i "stomatolog" różnią się od siebie jedynie etymologią oraz rokiem ukończenia studiów przez osobę noszącą określony tytuł. Wyraz "dentysta" wywodzi się z języka łacińskiego i jest tłumaczony jako "lekarz od zębów". Nazwa ta była początkowo używana aż do 1996 roku i ponownie powróciła w 2002 roku wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Z kolei wyraz "stomatolog" pochodzi z języka greckiego, w którym oznacza "lekarza od ust". Jest to zatem pojęcie szersze, które obejmuje nie tylko choroby zębów, ale również dolegliwości w obrębie całej jamy ustnej pacjentów. Z tego właśnie między innymi powodu nazwa "dentysta" została zastąpiona przez "stomatologa" w 1996 roku. Ponadto, w tym okresie funkcjonowały w Polsce liczne instytucje czy też stowarzyszenia, w których nazewnictwie zastosowano różne formy wyrazu "stomatologia". Jednakże, ze względu na dyrektywy unijne w 2002 roku nastąpił powrót do tytułu "lekarza dentysty". W praktyce zatem lekarze noszący tytuły "dentysty" oraz "stomatologa" posiadają jednakowe uprawnienia, a w zasadzie różni ich wyłącznie rok ukończenia studiów.

Dentysta a ortodonta

W przeciwieństwie do pojęć "dentysta" i stomatolog", których zamienne używanie nie stanowi w praktyce szczególnie ważnego błędu, pomiędzy "dentystą" a "ortodontą" istnieją duże różnice pod kątem uprawnień i zakresu wykonywanej pracy. Mimo że każdy lekarz ortodonta jest również dentystą lub stomatologiem, to nie możemy mówić o sytuacji odwrotnej. Ortodoncja stanowi bowiem specjalizację dentystyczną zajmującą się korygowaniem wad zgryzu i różnych nieprawidłowości w ułożeniu zębów. Dentysta natomiast zajmuje się leczeniem próchnicy, chorób przyzębia i różnych dolegliwości w obrębie całej jamy ustnej. Zakres czynności obu tych specjalistów pokazuje zależność taką, że dentysta w przypadku zauważenia wady zgryzu kieruje pacjentów do ortodonty, a z kolei ten wysyła do stomatologa (lub dentysty) osoby zmagające się z chorobami zębów czy też różnymi dolegliwościami w obrębie całej jamy ustnej. Mimo że ortodonta posiada stosowne kwalifikacje, aby zajmować się chorobami zębów i dziąseł, to bardzo rzadko zajmuje się również tymi czynnościami.

Kiedy zgłosić się do konkretnego specjalisty?

Powyższe wyjaśnienie pojęć "dentysta", "stomatolog" i "ortodonta" oraz wskazanie różnic pomiędzy tymi nazwami lekarzy dostarcza Państwu stosownej wiedzy względem tego, w jakich sytuacjach powinniśmy skorzystać z usług danego specjalisty. Jeśli chcemy wykonać kontrolę stanu naszej jamy ustnej pod kątem rozwoju próchnicy czy też innych chorób zębów, powinniśmy udać się do stomatologa lub dentysty. Jako że te grupy lekarzy różnią się w praktyce jedynie nazwą posiadanego tytułu, nie ma znaczenia z czyich usług skorzystamy. Z kolei do ortodonty należy zgłosić się w przypadku zauważenia u siebie wady zgryzu bądź innych nieprawidłowości w ułożeniu zębów. Często również się zdarza, że to właśnie dentysta kieruje pacjentów do ortodonty, jeśli zauważy u nich wady zgryzu wymagające jego ingerencji.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Które funkcje szczoteczki elektrycznej naprawdę się przydają? Miniaturne zdjęcie artykułu Które funkcje szczoteczki elektrycznej naprawdę się przydają?
Miniaturne zdjęcie artykułu Których składników pasty do zębów lepiej unikać? Miniaturne zdjęcie artykułu Których składników pasty do zębów lepiej unikać?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy współdzielenie szczoteczki do zębów to dobry pomysł? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy współdzielenie szczoteczki do zębów to dobry pomysł?
Miniaturne zdjęcie artykułu Od jakiego wieku dziecko powinno zacząć nitkować zęby? Miniaturne zdjęcie artykułu Od jakiego wieku dziecko powinno zacząć nitkować zęby?
Czerwone kropki w tle strony

Wiadomośc została wysłana!

Wypełnij wszystkie zaznaczone pola i zaznacz zgodę

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów