Stres a stan zębów

Współczesność rządzi się życiem w biegu i natłokiem obowiązków, które dla wielu z nas wiążą się ze stale odczuwanym silnym stresem. Nie od dziś wiadomo, że przewlekły stres niesie wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Kwestia ta nie pozostaje bez wpływu na stan naszego uzębienia i dziąseł, a właściwie całej jamy ustnej. W niniejszym artykule przedstawiamy najczęściej występujące dolegliwości w obrębie jamy ustnej, które mogą być spowodowane długotrwałym stresem.

Stres a stan zębów

Czy stres wpływa na zdrowie zębów?

W obecnych czasach stres towarzyszy nam na co dzień. Może być wywoływany choćby przez próby pogodzenia licznych obowiązków, korki na drodze czy też problemy rodzinne bądź w miejscu pracy. O ile chwilowo odczuwany stres (na przykład przed ważnym spotkaniem biznesowym lub wystąpieniem publicznym) jest niegroźny, a nawet może pobudzać i motywować do działania, o tyle przewlekły i silny stres działa niszcząco właściwie na cały organizm człowieka, włączając w to stan uzębienia i dziąseł. Negatywne konsekwencje w obrębie jamy ustnej możemy w tym wypadku podzielić na te bezpośrednio spowodowane stresem oraz te wynikające z niezdrowego trybu życia, który stanowi u niektórych osób reakcję na stres i zabieganie. Może się on choćby objawiać poprzez obgryzanie paznokci, ciągłe podjadanie, praktykowanie niezdrowej diety czy pospieszne i niedokładne mycie zębów. Te z kolei mogą prowadzić do rozwoju próchnicy i innych chorób przyzębia. Natomiast wśród dolegliwości o podłożu typowo stresogennym występujących w obrębie jamy ustnej można wskazać przede wszystkim bruksizm, który polega na nieświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami.

Stres a bruksizm

Bruksizm to choroba, która ma swoje źródło w silnym i długotrwałym stresie. Polega ona na nieświadomym zgrzytaniu zębami oraz zaciskaniu szczęki - może mieć to miejsce zarówno za dnia, jak i w nocy. Można powiedzieć, że bruksizm stanowi reakcję na przewlekły stres, z którym nie radzi sobie osoba go odczuwająca. Objawy tej choroby mogą nieść wiele negatywnych skutków dla zdrowia jamy ustnej i nie tylko. Zaciskanie i zgrzytami zębami mogą odpowiadać za powstałe pęknięcia szkliwa i ubytki, rozchwianie zębów, recesję dziąseł, stany zapalne czy też za problem krwawiących dziąseł. Ponadto, u osób zmagających się z bruksizmem często pojawiają się: ogólne zmęczenie, silne migreny, napięcie karku oraz ból mięśni twarzy. Jeśli dolegliwość ta zostanie u pacjenta rozpoznana, konieczne jest podjęcie leczenia stomatologicznego i w wielu przypadkach także psychologicznego oraz neurologicznego (choroba ta ma swoje podłoże w psychice człowieka).

Różne dolegliwości w jamie ustnej

Przewlekły stres może być przyczyną licznych dolegliwości w obrębie całej jamy ustnej. Jednym z częściej wymienianych powodów takiego stanu rzeczy jest spowolniona praca ślinianek w okresie odczuwania silnego stresu, która może skutkować suchością w ustach. Nieprawidłowa praca ślinianek zwiększa ryzyko wystąpienia innych schorzeń, takich jak: halitoza (problem brzydkiego zapachu z ust), próchnica, paradontoza czy różne infekcje. Silny i długotrwały stres sprawia, że nasz organizm jest osłabiony i mniej odporny. Przekłada się to również na zwiększone ryzyko powstawania aft, które stanowią nieprzyjemne i bolesne nadżerki bądź owrzodzenie. Mimo że same w sobie nie są groźne dla zdrowia pacjenta, to wiążą się z objawami skutecznie psującymi humor i obniżającymi komfort codziennego funkcjonowania. W razie ich występowania opracowany przez nasz żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT® miejscowo znieczula i chłodzi oraz wspiera proces gojenia uszkodzonych tkanek.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki