Szczoteczka manualna i elektryczna - którą z nich wybrać?

W dzisiejszych czasach możemy się spotkać z wieloma narzędziami i produktami przeznaczonymi do codziennej higieny jamy ustnej, których systematyczne i poprawne używanie umożliwi Państwu cieszenie się mocnymi oraz zdrowymi zębami. Ogromny wybór powoduje, że sporo osób zastanawia się nad najlepszą dla siebie opcją, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup szczoteczki do zębów. Podstawowy dylemat dotyczy wyboru pomiędzy zwykłą szczoteczką manualną a elektryczną. W poniższym artykule przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań, których przeanalizowanie pomoże Państwu w podjęciu najlepszej w danej sytuacji decyzji.

Szczoteczka manualna i elektryczna - którą z nich wybrać?

Szczoteczka manualna vs elektryczna

Od razu możemy powiedzieć, że na pytanie "Szczoteczka manualna czy elektryczna?" nie da się z całą pewnością jednoznacznie odpowiedzieć. Wybór najlepszej dla siebie opcji jest uzależniony od indywidualnych nawyków, stanu uzębienia i dziąseł oraz wieku (różne typy szczoteczek są dedykowane niemowlakom, małym dzieciom, starszym dzieciom oraz dorosłym). Najważniejsze jest, aby wybrana szczoteczka do zębów posiadała odpowiednich rozmiarów główkę z wbudowanym włosiem o średniej twardości (zbyt miękkie może nie doczyszczać zębów, natomiast zbyt twarde włosie odpowiada często za podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne w obrębie jamy ustnej). Oczywiście należy przy tym pamiętać, że nawet najlepiej dobrane narzędzie wyposażone w ogromną ilość funkcji nic nie zdziała, jeśli pacjent nie będzie używał go regularnie i w prawidłowy sposób. To stanowi podstawę higieny jamy ustnej, a przy poprawnym i systematycznym myciu zębów każda szczoteczka spełni swoją rolę.

Zalety szczoteczki elektrycznej

Coraz częściej można się spotkać z opiniami, że szczoteczka elektryczna stanowi lepszą opcję od manualnej, która jest w stanie oczyścić większą ilość powierzchni zębów i dotrzeć do trudniej dostępnych zakamarków. Używając szczoteczki elektrycznej, przede wszystkim jest o wiele łatwiej przestrzegać prawidłowej techniki oraz czasu szczotkowania zębów. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii praca tego typu szczoteczki opiera się na samodzielnym wykonywaniu ruchów rotacyjnych, oscylacyjnych lub pulsujących. Wykonywane są one o wiele szybciej i precyzyjniej niż w przypadku ręcznego mycia zębów przy użyciu szczoteczki manualnej - człowiek po prostu nie jest w stanie samemu wykonać takiej ilości ruchów w podanym czasie.

Szczoteczki elektryczne mogą mieć wbudowane rozmaite funkcje, między innymi takie jak: możliwość zmiany trybu pracy, czujnik siły nacisku oraz timer. Ostatnia z wymienionych technologii cieszy się szczególnym uznaniem wśród użytkowników szczoteczek elektrycznych ze względu na to, że samodzielne odliczanie czasu nie jest aż tak dokładne. Bardzo często wydaje się nam, że myjemy zęby dłużej niż w rzeczywistości, przez co nie przestrzegamy zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Niektóre modele są zaprogramowane tak, by na czyszczenie każdej z ćwiartek dawać 30 sekund. Po upływie tego czasu szczoteczka informuje, że należy przejść do następnego fragmentu jamy ustnej.

Wybór odpowiedniej szczoteczki

Czy szczoteczka elektryczna ma jakieś wady? Największą jest chyba fakt, że jest droższa od manualnych, które są dostępne od ręki w większości sklepów, supermarketów i hipermarketów. W przypadku szczoteczek elektrycznych kwestia ta może wyglądać inaczej, zwłaszcza gdy interesują Państwa określone modele wyposażone w konkretne funkcje. Tak jak jednak już wspomnieliśmy, wybór dostosowanej do własnych potrzeb szczoteczki do zębów zależy również od indywidualnych preferencji i nawyków. Zarówno szczoteczka elektryczna, jak i manualna mogą być równie skuteczne, jeśli regularnie i prawidłowo się z nich korzysta. Należy także pamiętać o systematycznej wymianie szczoteczki na nową (w przypadku szczoteczki manualnej) lub wyłącznie jej końcówki (rzecz dotyczy szczoteczek elektrycznych). Średni okres używania danego produktu wynosi trzy miesiące.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Wyrażam zgodę