Uszkodzenia spowodowane źle dopasowaną protezą - jak je złagodzić?

Częściowe i całkowite protezy zębowe są stosowane przez pacjentów mających ubytki w jamie ustnej lub nieposiadających uzębienia w ogóle. Współcześnie wykorzystywane protezy nie różnią się wyglądem od naturalnych zębów i odpowiednio dopasowane zapewniają pacjentom komfort w codziennym użytkowaniu, również podczas mówienia czy spożywania posiłków. Jeśli pacjent ma problemy z wykonywaniem tych czynności czy też w jego jamie ustnej pojawiają się podrażnienia spowodowane noszeniem protezy, prawdopodobnie ma on do czynienia ze źle dopasowaną protezą. Po czym ją rozpoznać i co w takiej sytuacji zrobić? Jak złagodzić uszkodzenia spowodowane nieprawidłowo dobraną protezą zębową? W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te pytania.

Uszkodzenia spowodowane źle dopasowaną protezą - jak je złagodzić?

Źle dopasowana proteza - po czym rozpoznać?

Okres adaptacji do protezy zębowej wiąże się z reguły z odczuwanym przez pacjenta dyskomfortem, dolegliwościami bólowymi i niekiedy odciskami. Jest to całkowicie normalne, ponieważ w naszej jamie ustnej umieszczamy "ciało obce" i potrzebujemy czasu, aby się do niego przyzwyczaić. Problem zaczyna się wtedy, gdy ból i podrażnienia śluzówki nie mijają. Mogą one świadczyć o źle dobranej protezie, więc w tej sytuacji pacjent koniecznie powinien skonsultować się z protetykiem. Ten specjalista określi przyczynę doskwierających pacjentowi dolegliwości i w razie potrzeby wprowadzi poprawki do danej protezy zębowej, np. poprzez wypolerowanie jej powierzchni czy dogięcie klamry, itd. Jeśli natomiast posiadają Państwo protezę już przez dłuższy czas, nieprawidłowo dobrana może być skutkiem po prostu jej zużycia się. Produkty te nie są dożywotnie i wymagają wymiany na nowe średnio co 3-4 lata.

O źle dopasowanej protezie może również świadczyć reakcja alergiczna na materiał, z którego została ona wykonana. Kolejnym sygnałem omawianego problemu są trudności pojawiające się podczas jedzenia. Odpowiednio dopasowana proteza zębowa nie powinna przeszkadzać pacjentom podczas gryzienia i przeżuwania. Jeśli jest inaczej, należy udać się do protetyka w celu zdiagnozowania problemu i ewentualnego wykonania korekty protezy.

Jak złagodzić podrażnienia spowodowane źle dopasowaną protezą?

Jeśli po okresie adaptacji do protezy zębowej, wciąż pojawiają się dolegliwości bólowe, dyskomfort i otarcia, należy oczywiście skonsultować się z protetykiem. Jak sobie jednak poradzić z powstałymi już uszkodzeniami spowodowanymi źle dobraną protezą? Do złagodzenia ich nieprzyjemnych objawów i przyspieszenia procesu gojenia można stosować miejscowo produkt kosmetyczny AFTIDENT®. Jest to żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej przeznaczony do miejscowego stosowania, który działa znieczulająco i chłodząco. Żel AFTIDENT® ma również działanie pielęgnujące i chroniące przed dalszymi podrażnieniami. Produkt ten jest łatwy i wygodny w aplikacji dzięki poręcznemu opakowaniu z kaniulą.

Źle dopasowana proteza - co zrobić?

Pacjent mający wątpliwości odnośnie odpowiedniego dopasowania posiadanej protezy zębowej powinien skonsultować się z protetykiem. Ten lekarz stomatolog ustali przyczynę dolegliwości wskazywanych przez pacjenta lub doskwierających mu trudności. W razie potrzeby wykona on odpowiednie poprawki w danej protezie zębowej lub zasugeruje konieczność wymiany jej na nową (np. w przypadku jej zużycia się bądź wykonania z materiału powodującego alergię). Sygnałów świadczących o nieprawidłowo dopasowanej protezie nie powinno się lekceważyć, ponieważ wpływają na komfort pacjenta i zdrowie jego jamy ustnej.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki