Współczynnik RDA - czym jest i jaki powinna mieć pasta do zębów?

Czy to prawda, że im wyższa ścieralność pasty do zębów, tym lepiej doczyszcza ona z przebarwień, osadów i resztek pokarmów zęby? Czy pasta do zębów przy długotrwałym stosowaniu może być odpowiedzialna za nadwrażliwość? Na omawiane kwestie w głównej mierze wpływa współczynnik RDA, który określa stopień ścieralności pasty. W dalszej części niniejszego artykułu wyjaśniamy Państwu, czym on właściwie jest i jakie funkcje pełnią substancje ścierne obecne w pastach do zębów. Świadomość w tym temacie pozwoli Państwu na wybór odpowiedniej pasty do zębów, która jest bezpieczna dla szkliwa i jednocześnie radzi sobie z usuwaniem przebarwień oraz osadów.

Współczynnik RDA - czym jest i jaki powinna mieć pasta do zębów?

Czym jest RDA?

Najprościej rzecz ujmując, współczynnik RDA (Radioactive Dentine Abrasion) to nic innego jak wskaźnik określający ścieralność pasty do zębów. Wraz ze wzrostem wartości RDA zwiększają się właściwości ścieralne produktu. Współczynnik RDA każdej pasty do zębów musi się zmieścić w skali pomiędzy 0 a 250, co stanowi nałożony z góry wymóg przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA). Zwracamy jednak uwagę na fakt, że w Polce nie istnieje obowiązek umieszczania informacji o wartości RDA na opakowaniu danej pasty do zębów, przez co dostęp do takich informacji może być utrudniony. W jaki sposób można je uzyskać? Mimo takowych wymogów prawnych, niektórzy producenci past do zębów podają, ile wynosi wskaźnik RDA w danym produkcie bezpośrednio na jego opakowaniu bądź na swojej stronie internetowej. W razie braku takich informacji istnieje także możliwość sformułowania zapytania przez preferowaną przez danego producenta (albo dystrybutora) formę kontaktu.

Funkcje substancji ściernych

Odpowiadając na postawione na początku pytanie - to nie jest wcale tak, że zawsze im wyższy jest współczynnik RDA w paście do zębów, tym lepiej doczyszcza ona przebarwienia, osady, bakterie, itp. Wszystko zależy od konkretnego składu danego produktu oraz czasu i techniki mycia zębów przez jego użytkownika. W każdym razie, substancje o właściwościach ścieralnych służą do mechanicznego usuwania przebarwień i płytki bakteryjnej, które znajdują się na powierzchni zębów. Jeśli jednak RDA w paście jest wysokie, oprócz skutecznego czyszczenia zębów możemy doprowadzić do ich osłabienia, powstania mikrorysek oraz nadwrażliwości zębów. Z tego powodu ważne jest odpowiednie dostosowanie składu pasty i jej wartości RDA, aby mogła skutecznie poradzić sobie z czyszczeniem naszych zębów, a przy tym była jak najbardziej dla nich bezpieczna.

Wartość RDA w paście - jak wybrać odpowiednią?

Do codziennej higieny jamy ustnej w przypadku większości osób zalecany jest wybór pasty do zębów o niskiej (od 0 do 70) lub średniej (od 70 do 100) ścieralności. Są one w stanie poradzić sobie z mechanicznym usuwaniem powierzchniowych przebarwień i osadów, nie wpływając negatywnie na szkliwo oraz zębinę. Pasty do zębów z wskaźnikiem RDA mniejszym niż 70 mogą być używane przez każdego, a zwłaszcza są polecane do stosowania przez osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów oraz z różnymi problemami stomatologicznymi (np. krwawiące dziąsła czy odsłonięte szyjki zębowe) wymagającymi korzystania z delikatniejszych produktów. Z kolei pasty o średniej ścieralności są dedykowane do codziennego stosowania przez osoby, których nie zadowalają rezultaty i efektywność czyszczenia w przypadku używania produktów o niskim wskaźniku RDA.

Możemy również spotkać się na rynku z trzecią grupą past do zębów - z wartością RDA przekraczającą 100. Stanowią one dobre rozwiązanie dla osób (zwłaszcza palących) posiadających przebarwienia na zębach. W przypadku zdecydowania się na tę opcję należy pamiętać, by nie stosować tego typu pasty na co dzień, a jedynie okresowo i naprzemiennie z produktami o niższej ścieralności. Nie przestrzegając tych zaleceń, możemy osłabić nasze zęby i doprowadzić do różnych problemów stomatologicznych. Pasty do zębów o wysokim i bardzo wysokim wskaźniku RDA nie powinny być w ogóle stosowane przez osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów bądź skarżące się na różne dolegliwości dziąseł. Wybór konkretnego rodzaju pasty do zębów uzależniony jest więc od oczekiwań i umiejętności szczotkowania każdej osoby oraz jej stanu uzębienia.

Pozostałe istotne kryteria

Mimo że wartość RDA danej pasty do zębów ma ogromne znaczenie dla osób z niej korzystających, to nie jest jedynym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze tego produktu. Przede wszystkim warto także zwrócić uwagę na to, jakie zawiera stężenie fluoru, który w odpowiedniej ilości wzmacnia zęby i zapobiega próchnicy. Polecamy także przeczytać cały skład wybranej pasty do zębów pod kątem, czy przypadkiem nie zawiera szkodliwych dla naszych zębów składników. Jeśli natomiast borykamy się z konkretnym problemem stomatologicznym, warto wybrać produkt przeznaczony do stosowania w przypadku zmagania się z daną dolegliwością. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniej dla stanu naszego uzębienia pasty do zębów, warto poradzić się w tej kwestii stomatologa.

 

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki