Wszystko, co warto wiedzieć o protezach zębowych

Zęby odpowiadają nie tylko za estetykę uśmiechu i pewność siebie w kontaktach towarzyskich, ale również pełnią ważne funkcje związane z umiejętnościami prawidłowego żucia i poprawnej wymowy. Mnóstwo Polaków, zwłaszcza po ukończeniu 65. roku życia, traci swoje naturalne zęby. Współczesna stomatologia dostarcza jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu w postaci protez zębowych, które prezentują się bardzo naturalnie i jednocześnie przy dobrym dopasowaniu są wygodne. Czym tak dokładniej są protezy zębowe i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Co warto wiedzieć na temat ich użytkowania? Kwestie te przybliżamy Państwu w dalszej części niniejszego artykułu.

Wszystko, co warto wiedzieć o protezach zębowych

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe to nic innego jak urządzenia zastępujące w całości lub jedynie częściowo brakujące uzębienie. Podstawowymi celami ich zastosowania są poprawa estetyki uśmiechu oraz ułatwienie czynności mówienia i jedzenia rozmaitych pokarmów. We współczesnej stomatologii wykorzystywane są różne rodzaje protez zębowych, które dzielą się przede wszystkim na pełne (tradycyjne i i bezpośrednie) oraz częściowe. O zastosowaniu konkretnego typu decyduje stan jamy ustnej pacjenta, budżet, jakim on dysponuje, oraz indywidualne oczekiwania, które należy oczywiście skonsultować z lekarzem dentystą. Czym charakteryzują się omawiane typy protez? Tradycyjne protezy pełne są umieszczane w jamie ustnej pacjentów dopiero po około kilku miesiącach (jest to średni czas potrzebny do wygojenia tkanek) od usunięcia pozostałych zębów. W tym wypadku pacjenci pozostają więc przez kilka miesięcy bez uzębienia w przeciwieństwie do leczenia przy użyciu bezpośrednich protez pełnych. W przypadku ich zastosowania urządzenia te są zakładane u pacjentów od razu po usunięciu pozostałych zębów, z tym że po kilku miesiącach (czasie regeneracji) muszą zostać jeszcze raz dopasowane, co stanowi największą wadę tego rozwiązania. Z kolei protezy częściowe są wykorzystywane u pacjentów, którzy potrzebują zastępstwa jedynie za niektóre zęby naturalne.

Użytkowanie protez zębowych

Mimo że w początkowym okresie użytkowania protez zębowych, pojawiają się często dolegliwości bólowe, dyskomfort oraz podrażnienia błony śluzowej, to stanowią one na dłuższą metę bardzo wygodne rozwiązanie ułatwiające codzienne funkcjonowanie. W pierwszych tygodniach, a czasami nawet miesiącach, pacjenci przyzwyczajają się do noszenia protez zębowych, które są niejako "ciałem obcym" w ich jamie ustnej. Jeśli jednak wśród dolegliwości związanych z rozpoczęciem leczenia protetycznego pojawiają się urazy błony śluzowej, koniecznie należy poinformować o tym fakcie specjalistę, ponieważ mogą one świadczyć o źle dopasowanej protezie. Z kolei opracowany przez nas żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej AFTIDENT® wspiera proces gojenia tak powstałych uszkodzeń i łagodzi towarzyszące im objawy. Podczas leczenia protetycznego należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej oraz kondycję protezy, co przedkłada się na dłuższą jej żywotność i estetykę oraz zdrowie jamy ustnej. Zalecamy również zachowanie należytej ostrożności przy wyjmowaniu protez z jamy ustnej, ponieważ wbrew pozorom są dość delikatne i po upadku z wysokości mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli jednak posiadana proteza pęknie, obluzuje się bądź ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu, absolutnie nie należy rozwiązywać problemu na własną rękę i trzeba koniecznie skonsultować się z protetykiem.

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz pytania dotyczące żelu AFTIDENT® napisz do nas.

Zapytaj nas o Aftident®

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Uśmiechająca się kobieta
Uśmiechająca się kobieta

Nasze marki