Zapalenie dziąseł u dzieci

Zapalenie dziąseł to dolegliwość stomatologiczna związana z nieprzyjemnymi objawami, która dotyczy o wiele większej liczby dzieci niż dorosłych pacjentów. Na taki stan rzeczy wpływ ma choćby fakt, że spora grupa dzieci myje zęby pośpiesznie i niedokładnie, przez co częściej odkłada się w ich jamie ustnej kamień nazębny zawierający bakterie. Bez znaczenia nie pozostają również ząbkowanie, wymiana zębów mlecznych na stałe oraz uaktywnianie się w organizmie dzieci hormonów. Jako że zapaleniu dziąseł towarzyszy dokuczliwy ból oraz może prowadzić ono do o wiele poważniejszych problemów zdrowotnych, warto wiedzieć, jak można tej dolegliwości zapobiegać i jak w razie jej wystąpienia przebiega leczenie u dzieci.

Główne zdjęcię artykułu Główne zdjęcię artykułu

Przyczyny zapalenia dziąseł u dzieci

Chociaż główną przyczyną zapalenia dziąseł u dzieci jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej (skutkująca obecnością płytki nazębnej, która w końcu się utwardza i tym samym przekształca w kamień nazębny), możemy również wskazać inne powody występowania tej dolegliwości stomatologicznej u tej grupy wiekowej. Oto te najczęściej wymieniane: wady zgryzu (niesprzyjające prawidłowej higienie jamy ustnej ze względu na obecność większej ilości trudno dostępnych zakamrków), choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne i odporności, predyspozycje genetyczne, niedobór określonych witamin i minerałów czy też noszenie aparatu ortodontycznego.

Objawy zapalenia dziąseł u dzieci

Zapalenie dziąseł to początkowy etap choroby przyzębia, który może się pogłębić i przeobrazić w o wiele poważniejszy problem. Z tego powodu od razu powinno się skonsultować z lekarzem dentystą i podjąć stosowne leczenie, kiedy tylko wystąpią pierwsze objawy tej dolegliwości stomatologicznej. Zapaleniu dziąseł u dzieci mogą między innymi towarzyszyć: ból, krwawienie dziąseł (pojawiające się najczęściej podczas szczotkowania zębów), zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, brzydki zapach z ust, nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz zmiana konsystencji dziąseł (stają się bardziej miękkie).

Leczenie zapalenia dziąseł u dzieci

Leczenie zapalenia dziąseł u dzieci w głównej mierze opiera się na poprawie codziennych nawyków, na które składają się: dokładniejsza i wykonywana prawidłowo higiena jamy ustnej, wymiana szczoteczki do zębów na tą ze średnim włosiem (w przypadku korzystania do tej pory ze szczoteczki do zębów ze zbyt miękkim włosiem) oraz wdrożenie innych narzędzi pozwalających na dotarcie we wszystkie zakamarki w obrębie jamy ustnej (są to przede wszystkim: nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej). Jeśli w jamie ustnej dziecka znajdują się złogi kamienia nazębnego, które są najprawdopodobniejszą przyczyną zapalenia dziąseł, lekarz dentysta przeprowadzi stosowny zabieg higienizacji w celu ich usunięcia. Dzieci nie muszą się go obawiać, ponieważ jest on bezbolesny dla pacjenta (może jedynie wiązać się z dyskomfortem).

W przypadku podejrzewania u swojej pociechy zapalenia dziąseł przede wszystkim powinni Państwo skonsultować się ze stomatologiem, który zdecyduje o dobranej metodzie leczenia. Dentysta może zalecić stosowanie określonych preparatów, które złagodzą uciążliwe dla małych pacjentów objawy tej dolegliwości, a w bardziej zaawansowanych przypadkach może nawet zdecydować o leczeniu farmakologicznym. Zapalenie dziąseł to problem stomatologiczny, który może wystąpić nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Kluczowe są wczesna diagnostyka i szybkie leczenie, które pozwalają na sprawne rozwiązanie problemu, zanim przerodzi się w o wiele poważniejszą dolegliwość.

Zobacz również

Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli? Miniaturne zdjęcie artykułu Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje dentysta podczas kontroli?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak przebiega proces wyrzynania się zębów mądrości?
Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej? Miniaturne zdjęcie artykułu Jak ocenić wygodę codziennego noszenia protezy zębowej?
Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach? Miniaturne zdjęcie artykułu Czy leki na nadciśnienie mogą prowadzić do suchości w ustach?
Czerwone kropki w tle strony

Formularz kontaktowy

Zobacz, jak łatwo i szybko możesz złagodzić ból aft, pleśniawek i innych urazów jamy ustnej dzięki

Zapytaj nas o Aftident

Prezentowany produkt jest nowością w ofercie firmy CHEMA-ELEKTROMET - polskiego producenta wyrobów dla stomatologii.

Zamów Aftident
Usmiechnieta kobieta Usmiechnieta kobieta
Logo firmy Chema Elektromet

Spółdzielnia Pracy Chema-Elektromet, będąca prywatną firmą farmaceutyczną, prosperuje na rynku od ponad siedmiu dekad. Jej kluczowym celem jest tworzenie leków najwyższej klasy, które spełniają specyficzne wymogi terapeutyczne i odpowiadają na oczekiwania pacjentów oraz środowiska medycznego.

Wyślij zapytanie na chema@chema.rzeszow.pl chema@chema.rzeszow.pl
Zadzwon do nas +48 17 862 13 30 +48 17 862 13 30
Odwiedz nas pod adresem ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów